ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

09.03.2019 04:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për ekipin e ICT Awards ditën e sotme ishte Universiteti i Prishtinës.

Ekipi i ICT Awards u prit nga Prof. Dr. Arbnor Pajaziti dhe prodekani Dr. Sc. Shpëtim Lajqi në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë.

Përveç prezantimit të garës, kritereve të vlerësimit dhe shpërblimeve, ICT Awards pati shansin të vizitonte laboratorët e këtij fakulteti duke u njohur më nga afër me punën e shkëlqyer dhe palodhshme që bëjnë studentët e këtij fakulteti.

Prezantimin shoqëroi edhe finalisti i edicionit të kaluar Arianit Pajaziti. Ai ka qenë student pranë Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike duke ndarë me studentët eksperiencën e tij në edicionin e 6-të të ICT Awards.

Ai foli për rrugëtimin që nga aplikimi, mënyra e vlerësimit dhe përfitimet që ofron ICT Awards për gjithë ata që vendosin ti bashkohen garës më madhe mbarëkombëtare të teknologjisë.

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi zyrtarisht maratonën e takimeve informative javën e kaluar duke vizituar nxënësit e “Harry Fultz” në Tiranë. Gjatë ditës së djeshme dy takime të tjera u organizuan dhe i sotme e dërgon në katër numrin e tyre.

Ditën e nesërme vijon një tjetër takim, kësaj herë në Tiranë. Ekipi i ICT Awards do të ketë një audiencë prej studentësh të niveli Bachelor dhe Master në degë të ndryshme të informatikës, matematikës dhe statistikës pranë Universitetit Evropian të Tiranës.

Fushata e takime do të vijojë deri në fund të muajit Mars. Kujtojmë se data 31 Mars është afati i fundit i aplikimeve ku secili prej jush që ka një projekt me në fokus teknologjinë mund të aplikojë në një prej shtatë kategorive: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, Shërbimi Publik më i mirë i Vitit dhe Siguri Kibernetike.

Aplikimet janë të hapura përmes uebsajtit zyrtar www.ictawards.org. Gjithashtu për informacionet dhe të rejat më të fundit qëndroni të lidhur me faqen zyrtare të ICT Awards në rrjetin social Facebook.

Edhe këtë edicioni të 7-të ICT Awards ka gjetur mbështetjen tradicionale dhe të çmuar të sponsorëve Raiffeisen Bank, Fondacionit Dritan Hoxha dhe Albvision.

Në javët në vijim takimet do të vijojnë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malin e Zi dhe mbarë trevat shqipfolëse.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)