IBM u ndalon punonjësve të përdorin çelësa USB

16.05.2018 03:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
IBM u ndalon punonjësve të përdorin çelësa USB

Stafit të IBM i është ndaluar përdorimi i USB-ve, kartave SD dhe pajisjeve të jashtme të memories.

Frika nga humbje financiare dhe dëmtim të reputacionit çoi në implementimin e një mase të tillë.

Stafi i IBM do të transferojë të dhënat duke përdorur një rrjet të brendshëm.

Prej kohësh përdorimi i pajisjeve të jashtme ishte i ndaluar për disa departamente të IBM, por tani do të aplikohet për stafin në mbarë botën.

Ekspertët e sigurisë e vlerësuan vendimin e IBM sepse sipas tyre përbëjnë kërcënim serioz për sigurinë.

Ndalimi vjen pak ditë përpara se ligjet Evropiane për mbrojtjen e të dhënave të hyjnë në fuqi.

Nëse organizata nuk përmbushin kriteret e GDPR, ata mund të përballen me gjoba marramendëse. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


IBM u ndalon punonjësve të përdorin çelësa USB

IBM u ndalon punonjësve të përdorin çelësa USB

Zyrtare: Guri lojtar i Oostendes në Belgjikë

Zyrtare: Guri lojtar i Oostendes në Belgjikë

Demi Rose ‘përvëlon’ Ibizën

Demi Rose ‘përvëlon’ Ibizën

Shpresa të reja për diabetikët: Është shpikur terapia që e shëron diabetin!

Shpresa të reja për diabetikët: Është shpikur terapia që e shëron diabetin!

Shkëmbim i mundshëm ndërmjet Donnarummas dhe Cavanit

Shkëmbim i mundshëm ndërmjet Donnarummas dhe Cavanit

Flori i këndon "Serviles”!

Flori i këndon "Serviles”!

AKEP, aksion për stabilizimin dhe eliminimin e rrjeteve ajrore

AKEP, aksion për stabilizimin dhe eliminimin e rrjeteve ajrore

Carrera: Do të ishte nder ta drejtoja Juventusin

Carrera: Do të ishte nder ta drejtoja Juventusin

Pasi i kaloi 422 ditë duke vrapuar plot 15,607 milje, burri nga Liverpuli u gjunjëzua në vijën e finishit për t’i propozuar të dashurës (Foto/Video)

Pasi i kaloi 422 ditë duke vrapuar plot 15,607 milje, burri nga Liverpuli u gjunjëzua në vijën e finishit për t’i propozuar të dashurës (Foto/Video)

Ja çfarë presim nga "Divat" nesër në mbrëmje!

Ja çfarë presim nga "Divat" nesër në mbrëmje!

Tifozët ta pakënaqur me rezultatet e skuadrës, maskohen dhe sulmojnë lojtarët e Sportingut

Tifozët ta pakënaqur me rezultatet e skuadrës, maskohen dhe sulmojnë lojtarët e Sportingut

Çfarë është e rëndësishme të dini rreth aborteve!

Çfarë është e rëndësishme të dini rreth aborteve!

Një organizatë jofitimprurëse planifikon të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në Hënë – të shtypura në fletë metalike të vogla

Një organizatë jofitimprurëse planifikon të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në Hënë – të shtypura në fletë metalike të vogla

Ish-banorja e BB9 rikthehet me skena erotike në klipin e këtij këngëtari!

Ish-banorja e BB9 rikthehet me skena erotike në klipin e këtij këngëtari!

Messi: Do të ishte e tmerrshme nëse Neymar do të shkonte te Real Madridi

Messi: Do të ishte e tmerrshme nëse Neymar do të shkonte te Real Madridi

VIP-at nën urdhrat e Luana Vjollcës! Mësoni DETAJET e showt më të ri

VIP-at nën urdhrat e Luana Vjollcës! Mësoni DETAJET e showt më të ri