I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

13.10.2020 16:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

Kur përmendet ftoi, mendimi ynë i parë është zakonisht reçeli, por shpesh harrojmë se sa i dobishëm është kjo frutë për shëndetin tonë.

Ftoi është i pasur me antioksidues dhe vitaminë C dhe mund ta hani të gjallë. Këto janë vetitë shëruese të ftoit:

Zbërthen depozitat e yndyrës

Ftua përmban pak kalori, kripë dhe yndyrë, por shumë fibra dhe vitaminë C. Kjo është arsyeja pse është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që dëshiron të rregullojë peshën.

Është i shkëlqyeshëm për lëkurën

Për shkak të sasisë së madhe të antioksiduesve, ftoi kontribuon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Qëroni një ftua, grijeni atë dhe shtrydhni lëngun. Përzierja është e shkëlqyeshme për trajtimin e plagëve dhe djegieve të lehta.

Ndikon në sistemin e tretjes

Ftoi është i dobishëm për trajtimin e ulcerave të stomakut, por edhe diarre dhe dispepsi.

Mbron zemrën dhe përmirëson pasqyrën e gjakut

Përmban pektinë e cila zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Kjo është arsyeja pse kjo frutë është e shkëlqyeshme për parandalimin e arterieve të bllokuara. Kaliumi në ftua ul presionin e gjakut, dhe vitamina C ka një efekt të dobishëm në shëndetin e zemrës.

Përmbajtja e lartë e hekurit në ftua parandalon aneminë dhe ka një efekt të dobishëm në imazhin e gjakut.

Ftoi përmban antioksidues të tillë si quercetin, kaempferol dhe rutin, andaj ka efekte antiinflamatore, antimikrobike, antifungale, hepatoprotektive dhe diuretike.

Forcon sistemin imunitar

Vitamina C në ftua siguron trupin me mbrojtje të shkëlqyeshme kundër infeksioneve dhe forcon sistemin imunitar, dhe ka një efekt të dobishëm në organet e frymëmarrjes.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

Zbulohen arsyet pse mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Zbulohen arsyet pse mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Kombëtarja niset për në Greqi, mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Kombëtarja niset për në Greqi, mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Krasniqi dhe Rrahimi: Do japim maksimumin ndaj Andorës

Krasniqi dhe Rrahimi: Do japim maksimumin ndaj Andorës

Real Madridi pas Erling Haalandit

Real Madridi pas Erling Haalandit

​Shkencëtarët zbulojnë mutacionet që shkaktojnë dëmtime të rënda nervore

​Shkencëtarët zbulojnë mutacionet që shkaktojnë dëmtime të rënda nervore

​11 shenja se mund të keni pasur koronavirus pa e ditur as vetë

​11 shenja se mund të keni pasur koronavirus pa e ditur as vetë

Shannen Doherty: Unë kam përgatitur një fustan funerali, dua të jem e bukur

Shannen Doherty: Unë kam përgatitur një fustan funerali, dua të jem e bukur

Trashi dhe Seferi: Japim maksimumin për të marrë 3 pikët me Lituaninë

Trashi dhe Seferi: Japim maksimumin për të marrë 3 pikët me Lituaninë

Rastet pozitive në Kosova U21, FFK del me njoftim zyrtar

Rastet pozitive në Kosova U21, FFK del me njoftim zyrtar

Cila është lidhja e baktereve në sistemin tretës me gjendjen mendore dhe fizike?

Cila është lidhja e baktereve në sistemin tretës me gjendjen mendore dhe fizike?

E konfirmon Prekazi: Unë dhe skuadra jemi të izoluar

E konfirmon Prekazi: Unë dhe skuadra jemi të izoluar

​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

Puyol tregon se ku e sheh Messin në vitet e ardhshme

Puyol tregon se ku e sheh Messin në vitet e ardhshme

Presidenti Çeferin ngushëllon presidentin Ademi për ndarjen nga jeta të Agim Bytyqit

Presidenti Çeferin ngushëllon presidentin Ademi për ndarjen nga jeta të Agim Bytyqit

Real Madridi dëshiron ta largojë Hazardin në vitin 2021

Real Madridi dëshiron ta largojë Hazardin në vitin 2021