I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

18.07.2019 14:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Pas një frymëmarrjeje të shkurtër pas valës së të nxehtit që përvëloi Evropën, muajin e shkuar, parashikimet thonë se temperaturat do të rriten edhe një herë tjetër javën e ardhshme në vende si Franca, Gjermania, Austria, Britania e Madhe, Norvegjia, Holanda, Spanja dhe Portugalia.

Meteo-France tha se mund të jemi duke shkuar drejt një vale të dytë të nxehti, por parashikimet nuk janë ende përfundimtare. Agjencia tha se do të vazhdojë të monitorojë ndryshimet e motit dhe tendencat, që në mënyrë të vazhdueshme ndryshojnë, gjatë ditëve në vijim.

Valë të nxehti klasifikohen shumë ditë radhazi me temperatura jo normalisht të larta. Meteo-France paralajmëroi sidoqoftë se mërkuri do të fillojë të ngjitet këtë fundjavë në Francë dhe në shumë vende të tjera dhe të enjten e ardhshme do të arrijë në 35 gradë celsius.

E mërkura dhe e enjtja e javës së ardhshme do të jenë ditët më të nxehta me temperaturat maksimale që mund të arrijnë deri në 40 gradë celsius. Në fund të javës së ardhshme priten disa stuhi por të lokalizuara.

Edhe pse Franca është vendi i vetëm që zyrtarisht ka njoftuar për ardhjen e kushteve të nxehta të motit, parashikimet e ekspertëve dhe agjencive të tjera të motit tregojnë se edhe vendet e tjera të Evropës do të regjistrojnë temperatura ekstremisht të larta.

Në fund të qershorit, moti ekstremisht i nxehtë bëri që të thyheshin disa rekorde, me Francën që kaloi kufirin e 45 gradëve celcius për të parën herë dhe me Gjermaninë, Austrinë, Republikën Çeke etj që shënuan temperaturat më të larta në histori për muajin qershor.

Pas qershorit, shkencëtarët thonë se edhe korriku i ka të gjitha gjasat që të jetë korriku më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë./tch

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

Haradinaj: Sot kujtojmë bijtë më të mirë që ka dhënë Rahoveci për lirinë e Kosovës

Haradinaj: Sot kujtojmë bijtë më të mirë që ka dhënë Rahoveci për lirinë e Kosovës

Gjermania i jep dritën jeshile Kosovës

Gjermania i jep dritën jeshile Kosovës

Qytetarët nuk e duan ndryshimin e kufijve

Qytetarët nuk e duan ndryshimin e kufijve

Bërnabiq fton liderët kosovarë që të kenë guxim

Bërnabiq fton liderët kosovarë që të kenë guxim

Në betejë me falimentimin

Në betejë me falimentimin

Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

ATK në telashe, dyshime për abuzime me arka fiskale

ATK në telashe, dyshime për abuzime me arka fiskale

Buxhovi: Askund nuk kam deklaruar se UÇK-ja i ka vrarë njerëzit e LDK-së

Buxhovi: Askund nuk kam deklaruar se UÇK-ja i ka vrarë njerëzit e LDK-së