I mbyll shkollat dhe universitetet Spanja

10.03.2020 09:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
I mbyll shkollat dhe universitetet Spanja

Në Mongoli është konfirmuar rasti i parë me coronavirus – bëhet fjalë për një shtetas francez i cili punon dhe vepron në këtë vend. 57-vjeçari që kishte udhëtuar nga Mongolia në Francë, transmeton Telegrafi.

Kurse edhe në Panama është konfirmuar rasti i parë me virusin vdekjeprurës, ka bërë të ditur presidenti i vendit, Lorentino Kirtiso.

“Mund të konfirmojmë rastin e parë me COVID-19 në vendin e tonë. Do të rrisim masat e higjienës dhe u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të përcjellin instruksionet e ministrisë së Shëndetësisë”, ka shkruar kryeministri i Panamasë në Twitter.

Në anën tjetër ministri francez i Kulturës, Frank Rister, 46-vjeç, është prekur nga coronavirusi, por thotë se ndihet mirë. Rister që së fundmi kishte vizituar parlamentin francez, ka zbuluar se atje kishte pasur kontakte me tre persona të infektuar, me c ‘rast është detyruar t’i bëjë testet që në fund rezultuan të jenë pozitive.

E Spanja ka mbyllur shkollat dhe universitetet në rajonin e Madridit ku është bërë e ditur se nuk do të punojnë për dy javë – dhe po cilësohet si preventivë në luftën kundër përhapjes së coronavirusit.

Për këtë arsye mbi 1.2 milionë nxënës dhe studentë do të qëndrojnë nëpër shtëpitë e tyre, e masa të njëjta kanë ndërmarrë edhe autoritet e rajonit Bask.

Presidenti portugez Marcelo Rebelo de Sousa, 71-vjeç i është drejtuar gazetarëve në tarracën e katit të parë të shtëpisë së tij, duke porositur se do të qëndrojë në vetëizolim për dy javët e ardhshme, edhe pse testet e bëra kanë rezultuar se ai është negativ – që do të thotë se nuk është prekur nga coronavirusi.

E tërë Italia nga sot është një “zonë e kuqe” për shkak të përhapjes së coronavirusit. Kryeministri italian Guiseppe Konte, ka deklaruar mbrëmë se masat e vëna në veri të Italisë për shkak të virusit do të zgjerohen nga sot në tërë Italinë.

Pesë anëtarë të Parlamentit francez janë prekur me coronavirus si dhe punonjësi i kafiterisë së Parlamentit, kurse besohet se ky numër mund të jetë më i madh.

Numri i të infektuar me coronavirus është rritur për dy, kështu Sllovenia tani numëron 25 persona të prekur. E pesë anëtarë të Kongresit amerikane prej sot janë futur në vetëizolim, e në mesin e tyre janë dy Republikanë që kanë qenë në kontakt me presidentin Donald Trump.

Marketet nëpër Britani të Madhe kanë kufizuar qytetarët sa i përket blerjes së numrit të artikujve ushqimorë – kjo për faktin se ka mjaftueshëm dhe me këtë veprim nuk ka nevojë të krijohet panikë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Shënon 260 viktima të reja të koronavirusit për 24 orë, në Britani

Shënon 260 viktima të reja të koronavirusit për 24 orë, në Britani