Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

14.07.2020 22:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Zgjim Hyseni nga Partia Socialdemokrate, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ekziston një aleancë mes disa pjesëtarëve të shoqërisë civile, dhe publicistit Veton Surroi dhe kryetarit të VV’së, Albin Kurti.

Hyseni shpjegon se keqqeverisja që ka ndodhur gjatë kohës sa në drejtim të vendit ishin liderët e UÇK’së, po shfytëzohet për njollosjen e luftës.“Unë kam pasur shkrime për këtë punë. Një pjesë e madhe e shoqërisë civile është e drejtuar në dy pole. Në atë në Surroit dhe grupit Koha. Si dhe në atë të VV’së e Albin Kurtit”, thotë ai.

“Unë sa isha pjesë e VV’së, kishim një qasje ndryshe nga LDK. Ne mbronim vlerat e UÇK’së”, thotë ai.

““Sapo filloi çkapja dramatike e shtetit” na tha Surroi fill pas publikimit të aktakuzës ndaj Presidentit Hashim Thaçi. Deklarata qëllimisht përmban adresim të ngatërruar. Rasti ndaj të cilit reagohet është aktakuza për krime lufte, kurse adresimi ka të bëjë me qeverisjen e pasluftës. Surroi nga VV e huazon thirrjen legjitimuese për ta goditur UÇK-në”, shtoi ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Në Bruksel nuk shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA

Hoti: Në Bruksel nuk shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA

Të paktën 10 të vdekur e 30 të plagosur teksa autobuzi i pushuesve bie nga ura në Brazil

Të paktën 10 të vdekur e 30 të plagosur teksa autobuzi i pushuesve bie nga ura në Brazil

205 studentë të Kamenicës përfitojnë nga bursa komunale

205 studentë të Kamenicës përfitojnë nga bursa komunale

“Brenda këtij viti qytetarët do t’i nxerrin paratë nga Trusti dhe 350 milionë do t’i shkojnë sektorit privat”

“Brenda këtij viti qytetarët do t’i nxerrin paratë nga Trusti dhe 350 milionë do t’i shkojnë sektorit privat”

Në disa lagje të kryeqytetit nesër do të ketë reduktime të ujit

Në disa lagje të kryeqytetit nesër do të ketë reduktime të ujit

Smajli: Qeveria nuk i kompenson ata që i kanë mbi 10.000 euro në Trust

Smajli: Qeveria nuk i kompenson ata që i kanë mbi 10.000 euro në Trust

OVL e UÇK-së: Haradinajt e Gucatit i konfirmohet aktakuza më 11 dhjetor

OVL e UÇK-së: Haradinajt e Gucatit i konfirmohet aktakuza më 11 dhjetor

Osmani dekoron me Medaljen Presidenciale Ushtarake, ish-komandantin e KFOR-it, Michele Rissi

Osmani dekoron me Medaljen Presidenciale Ushtarake, ish-komandantin e KFOR-it, Michele Rissi

MSH publikon renditjen e re të qyteteve nëpër zona sipas rrezikshmërisë

MSH publikon renditjen e re të qyteteve nëpër zona sipas rrezikshmërisë

Pas vendosjes së Drenasit në zonë të kuqe, Lladrovci ka disa fjalë për qytetarët

Pas vendosjes së Drenasit në zonë të kuqe, Lladrovci ka disa fjalë për qytetarët

Pandemia lë pa punë punëtorët me kontrata mbi vepër

Pandemia lë pa punë punëtorët me kontrata mbi vepër

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Formohet qeveria e re e Malit të Zi

Formohet qeveria e re e Malit të Zi