Hyn në fuqi vendimi i Qeverisë, pezullohen të gjitha fluturimet nga Aeroporti i Prishtinës

16.03.2020 07:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hyn në fuqi vendimi i Qeverisë, pezullohen të gjitha fluturimet nga Aeroporti i Prishtinës

Nga ora 00:00 e datës 16 mars ka hyrë në fuqi vendimi i Qeverisë së Kosovës i cili u mor të premten në mbrëmje për pezullimin e fluturimeve nga Aeroporti i Prishtinës.

Përjashtim bëjnë linjat e udhëtimit në ardhje me ekuipazh, por pa udhëtarë që shërbejnë vetëm për largim të udhëtarëve nga Kosova.

Kjo u bë si masë shtesë pas konfirmimit të rasteve pozitive me virusin CODIV-19.

“Nga data 16 mars 2020 ora 24:00, bëhet pezullimi i përkohshëm i të gjitha linjave të udhëtimit ajror në Aeroportin e Prishtinës, përveç fluturimeve ushtarake, dhe emergjencave medicinale (MEDIVAC). Përjashtim bëjnë linjat e udhëtimit në ardhje me ekuipazh, por pa udhëtarë që shërbejnë vetëm për largim të udhëtarëve nga Kosova”, thuhet në vendimin e Qeverisë së Kosovës.

Kjo ishte një nga masat që janë ndërmarrë gjatë këtyre ditëve për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Kujtojmë se është marrë vendim edhe për mbylljen e kufijve tokësorë për udhëtarët që hyjnë në Kosovë, por kjo nuk vlen për qytetarët kosovarë, dhe se të gjithë shtetasit e Kosovës të cilët hyjnë përmes këtyre kufijve do t’iu nënshtrohen kontrolleve të shtuara mjekësore me urdhrin që ata të vet izolohen për 14 ditë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Takim mes ATK-së dhe gastronomëve

Takim mes ATK-së dhe gastronomëve

Haradinaj para Gjykatës në Hagë: Nuk ju njoh, politikanët tanë na sollën këtu

Haradinaj para Gjykatës në Hagë: Nuk ju njoh, politikanët tanë na sollën këtu

​Selimi arsyeton para deputetëve draftin e parë të Kodit Civil

​Selimi arsyeton para deputetëve draftin e parë të Kodit Civil

Asnjë i vdekur dhe 54 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 54 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Hoti i pret në Qeveri përfaqësuesit e Luginës së Preshevës

Hoti i pret në Qeveri përfaqësuesit e Luginës së Preshevës

E mitura në Gjilan u dhunua nga dy shokët, detaje të reja nga Gjykata

E mitura në Gjilan u dhunua nga dy shokët, detaje të reja nga Gjykata

Gucati del para Speciales më 1 tetor

Gucati del para Speciales më 1 tetor

Bllokohet rrethi i “Dragodanit”, fermerët derdhin qumështin në rrugë

Bllokohet rrethi i “Dragodanit”, fermerët derdhin qumështin në rrugë

Vuçiq për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar në Bruksel duhet të zbatohet, por jo me rregulloret e Kosovës

Vuçiq për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar në Bruksel duhet të zbatohet, por jo me rregulloret e Kosovës

Cakaj takon homologun gjerman: Theksuam nevojën e liberalizimit të vizave për Kosovën

Cakaj takon homologun gjerman: Theksuam nevojën e liberalizimit të vizave për Kosovën

Veseli përgjigjet shkurt për arrestimet e urdhëruara nga Gjykata Speciale

Veseli përgjigjet shkurt për arrestimet e urdhëruara nga Gjykata Speciale

Naim Qelaj merr detyrën si Avokat i Popullit

Naim Qelaj merr detyrën si Avokat i Popullit

Zemaj: Nuk kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shtetit për menaxhimin e pandemisë

Zemaj: Nuk kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shtetit për menaxhimin e pandemisë

“Ekonomia shqiptare pritet të tkurret në 7.5% këtë vit”, FMN: Ruani rezerva për një pandemi më të rëndë

“Ekonomia shqiptare pritet të tkurret në 7.5% këtë vit”, FMN: Ruani rezerva për një pandemi më të rëndë

Deputeti Etem Arifi dorëzohet në organet e drejtësisë

Deputeti Etem Arifi dorëzohet në organet e drejtësisë

120 aktakuza brenda 24 orëve në Kosovë

120 aktakuza brenda 24 orëve në Kosovë