Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

10.09.2020 19:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria ka nënshkruar një kontratë me kompaninë Rheinmetall për blerjen e automjeteve luftarake të këmbësorisë të brezit të ri Lynx me vlerë më shumë se dy miliardë euro, njoftoi sot koncerni gjerman.

Lynx është një automjet luftarak këmbësorie i një brezi të ri të modelit modular, dhe Ministria e Mbrojtjes së Hungarisë urdhëroi blerjen e 218 automjeteve Lynx KF41 dhe nëntë automjete të blinduara për tërheqje Buffalo.
Grupi i parë do të dorëzohet nga Gjermania dhe shumica do të prodhohet në një fabrikë hungareze, në pronësi të përbashkët nga Budapest dhe Rheinmetal.

Hungaria është e para anëtare e NATO-s dhe BE-së që zgjedh këtë automjet. Ndryshe nga pjesa tjetër e rajonit, ky vend ka blerë vitet e fundit pajisje ekskluzivisht të sofistikuara të gjeneratës së re.

Përmes programit të modernizimit “Zrinski 2026”, 44 tanke Leopard 2A7 dhe 24 avionë ajrorë vetëlëvizës PzH-2000 tashmë janë porositur nga Gjermania për gjysmë miliardi euro.

Sipas prodhuesit, Lynx ofron një shkallë të lartë të mbrojtjes për ekuipazhin dhe ushtarët nga mjetet shpërthyese të improvizuara, zjarri direkt dhe indirekt, municionet thërrmuese dhe raketat antitank. /kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun

Palmer: SHBA-ja është e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi

Palmer: SHBA-ja është e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi