Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të mësuar se me kë keni komunikuar në Messenger

09.03.2019 01:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të mësuar se me kë keni komunikuar në Messenger

Në Nëntor, hulumtuesit zbuluan një problem në rrjetin social Facebook ku uebsajtet mund të ekstratonin të dhëna nga profilet e përdoruesve për shkak të një dobësie sigurie që kishte të bënte me CSFL.

Sot i njëjti ekip hulumtuesisht zbuloi sesi mbyllja e kësaj dobësie sigurie kishte krijuar një tjetër ku uebsajtet mund të mësonin se me kë keni biseduar në Facebook Messenger.

Në një postim në blog hulumtuesi Ron Masas shpjegon sesi CSFL përdoret për të shfrytëzuar elementet iFrame dhe përcaktuar gjendjen e një aplikacioni.

Një sulm CSFL mbi kontakte individuale në Messenger do të gjeneronte dy gjendje: bosh ose plot që do të thotë po ose jo një përdorues ka komunikuar me kontaktin idividual në fjalë.

Vetëm kaq informacion mund të zbulojë kjo dobësi sigurie por pa mundur të aksesohen bisedat.

Masas vuri Facebook në dijeni rreth problemi dhe rrjeti social ka vendosur të heqë të gjitha iFrame nga ndërfaqe e Messenger plotësisht. Sulme të tilla janë diçka e panjohur për shumë. Ndërsa Facebook dhe Google po reagojnë me shpejtësi, shumica e industrisë ende nuk ka dijeni rreth tyre. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime