Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të anashkaluar USB Restricted Mode në iOS 11.4.1

12.07.2018 08:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të anashkaluar USB Restricted Mode në iOS 11.4.1

Kur ka kaluar vetëm një ditë që kur Apple zyrtarisht përditësoi iOS me një funksion i cili parandalonte përdorimin e portës USB për dëshifrimin e fjalëkalimeve, hulumtuesit e ElcomSoft kanë detajuar një metodë të thjeshtë e cila anashkalon masën e re të sigurisë.

Kjo metodë është e aplikueshme përmes konektorit Lightining por pritet të funksionojë edhe me aksesorët e tjerë.

Me iOS 11.4.1 Apple shtoi USB Restricted Mode. Ky funksion është dizajnuar për të kyçur portën e një iPhone apo iPad pas një orë mungese aktiviteti.

Porta nuk mund të përdoret për gjë tjetër vetëm se për karikim derisa të rivendoset fjalëkalimi i duhur.

ElcomSoft thotë se USB Restricted Mode funksionon ashtu siç pritej edhe nëse pajisja rindizet apo softueri rikthehet në gjendje fillestare.

Megjithatë firma thotë se nëse pajisja lidhet me një aksesor tjetër lightning, limiti një orësh resetohet.

Diçka e tillë nuk është e mundur me çdo aksesor tjetër lightning siç është adapteri 3.5 mm 9 dollarësh i Apple.

ElcomSoft thotë se Apple mund të përditësojë versionet e ardhshëm të iOS për të mbajtur mend cilat pajisje apo aksesorë kanë qenë të lidhur me iPhone. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


E mposhti Gjilanin, por Fadil Ademi nuk e ka synim të qëndrojë te Llapi

E mposhti Gjilanin, por Fadil Ademi nuk e ka synim të qëndrojë te Llapi

Investitorë të fuqishëm brenda Facebook kërkojnë largimin e Zuckerberg

Investitorë të fuqishëm brenda Facebook kërkojnë largimin e Zuckerberg

Sheqeri në gjak mund ta rrisë mundësinë e demencës

Sheqeri në gjak mund ta rrisë mundësinë e demencës

Kante i gatshëm të rinovojë me Chelsean

Kante i gatshëm të rinovojë me Chelsean

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Jetëgjatësia do të rritet, Spanja rrëzon nga froni Japoninë – SHBA-Kinë përmbysen

Jetëgjatësia do të rritet, Spanja rrëzon nga froni Japoninë – SHBA-Kinë përmbysen

Real Madridi e ka telefonuar Antonio Conten

Real Madridi e ka telefonuar Antonio Conten

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

Jo vetëm Juve, edhe Roma pas Andersenit

Jo vetëm Juve, edhe Roma pas Andersenit

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Fluturaket ushtarake vietnameze, fluturuan mbi ‘kokat’ e motoçiklistëve para se të aterrojnë (Video)

Fluturaket ushtarake vietnameze, fluturuan mbi ‘kokat’ e motoçiklistëve para se të aterrojnë (Video)

FSHF publikon pamje të reja, po jetësohet Arena Kombëtare

FSHF publikon pamje të reja, po jetësohet Arena Kombëtare

Mosha e pubertetit të djemve varet nga nëna

Mosha e pubertetit të djemve varet nga nëna

Telefoni i rekordeve Xiaomi Mi Mix 3 vjen më 25 Tetor me 10GB RAM dhe rrjet 5G

Telefoni i rekordeve Xiaomi Mi Mix 3 vjen më 25 Tetor me 10GB RAM dhe rrjet 5G

Vazhdojnë kritikat e Scholesit ndaj Unitedit: Me Lukakun kurrë nuk do ta fitojë titullin

Vazhdojnë kritikat e Scholesit ndaj Unitedit: Me Lukakun kurrë nuk do ta fitojë titullin