Huawei thotë se i duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve

11.06.2019 12:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei thotë se i duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve

Gjigandit Kinez Huawei do ti duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve, një objektiv të cilin në fillim kishte pretenduar ta arrinte në tre mujorin e katërt të 2019-ës.

Duhej të ishim bërë prodhuesi më i madh në botë në tre mujorin e katërt të këtij viti, por tashmë besojmë se ky proces mund të marrë më shumë kohë,” tha Shao Yang, CSO pranë biznesit të produkteve konsumatore të Huawei.

Kompania aktualisht shet mes 500,000 deri në 600,000 smartfonë në ditë tha ai gjatë aktivitetit CES Asia në Shangai.

Komentet e tij erdhën pak kohë pasi Shtetet e Bashkuara e vendosën Huawei në listën e zezë të tregtimit që do të thotë se kompanitë Amerikane e kanë të ndaluar të bëjnë biznes me të për shkak të shqetësimeve të sigurisë pa aprovimin e qeverisë.

Menjëherë pas urdhrit ekzekutiv, kompani globale të teknologjisë shkëputen lidhjet me prodhuesin më të madh në botë të pajisjeve të telekomunikacionit.

Në Janar kompania tha se do të bëhej prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve edhe pa tregun Amerikan. Në tre mujorin e parë ishte prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung, pasi parakaloi Apple vitin e kaluar sipas firmës analitike Gartner.

Analistët parashikojnë se sanksionet e fundit Amerikane mund të dërgojnë biznesin e smartfonëve të Huawei drejt humnerës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)