Huawei thirrje SHBA të tërhiqet nga sjellja e një humbësi

30.03.2019 17:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei thirrje SHBA të tërhiqet nga sjellja e një humbësi

Gjigandi Kinez Huawei i bëri thirrje Uashingtonit të tërhiqet nga sjellja e një humbësi duke mohuar çdo akuzë se teknologjia e kompanisë përdoret nga Pekini për të përgjuar vende të ndryshme të botës.

“Qeveria Amerikane ka sjelljen e një humbësi. Dëshiron që të nënshtrojë Huawei me mënyra të tjera ngaqë nuk konkurron dot me të,” tha Guo Ping, kryetar i prodhuesit më të madh në botë të pajisjeve të telekomunikacionit.

“Shpresoj që SHBA të ndryshojnë sjellje,” tha Guo gjatë një dalje për shtyp ku ishin prezent 100 gazetarë nga mbarë bota. Huawei raportoi ngadalësim të rritjes së fitimi në 2018-ën ndërsa biznesi i telekomunikacionit pati rënien e parë në dy vite.

Huawei është vënë në qendër të kritikave kryesisht nga SHBA dhe aleatët. Për 2018-ën gjigandi Kinez raportoi fitim prej afro 9 miliardë dollarësh, një rritje me 25% krahasuar me një vit më parë por më pak sesa 27% në 2017.

Por biznesi që po shkëlqen është ai i telefonëve dhe seritë P e Mate kanë shtyrë të ardhurat e kompanisë mbi 100 miliardë dollarë për herë të parë.

Të ardhurat totale u rritën me 20%, dhe është ritmi më i shpejtë i rritjes në dy vite. Guo tha se pret që tre bizneset e grupit të paraqesin shifra pozitive këtë vit. /PCWorld Albanian

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren