Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

05.03.2019 18:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Ndërsa përballet me kritika të shumta dhe shikohet si kërcënim për sigurinë kombëtare nga shumë vend të botës, gjigandi Kinez i telekomunikacionit Huawei kërkoi nga qeveritë e vendeve, industria e telekomunikacionit dhe autoritetet rregullatore të punojnë së bashku për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike.

Thirrja erdhi nga kryetari i bordit të Huawei Ken Hu ndërsa prodhuesi më i madh në botë i pajisjeve të telekomunikacionit hapi një qendër kibernetike në Bruksel. Konsumatorët e kompanisë dhe autoritetet mund të testojnë kodin burimit të Huawei, softuerin dhe produktet e kompanisë.

Kompania Kineze ka qendra të ngjashme në vende si Britania dhe qytete si Bonn, Dubai, Toronto dhe Shenzhen. Hu tha se një standard i përbashkët i verifikuar legalisht dhe teknikisht mund të ndihmojë në krijimin e besimit tek industria.

Hu, i cili u takua me shefin e dixhitalizimit të Komisionit Evropian Andrus Ansip ditën e Hëne, tha se kishte diskutuar krijimin e një standardi të sigurisë kibernetike në një linjës me ligjin Evropian të privatësisë për mbrojtjen e të dhënave personale GDPR.

Ky u ligj u jep më shumë kontroll qytetarëve të Bashkimit Evropian të kontrollojnë informacionin e tyre online dhe aplikohet për çdo kompani që bën biznes me Evropian. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve