Huawei rekord kontratash 5G pavarësisht presionit Amerikan

22.04.2019 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei rekord kontratash 5G pavarësisht presionit Amerikan

Huawei tha ditën e Hënë se të ardhurat e kompanisë u rritën me 39% në tre mujorin e parë të 2019-ës në 26.81 miliardë dollarë.

Gjigandi Kinez i telekomunikacionit më i madhi në botë në këtë industri, tha se fitimi gjithashtu u rrit me 8% këtë tre mujori.

Ky lajm vjen në një kohë kur Uashingtoni ka intensifikuar fushatën kundër Huawei dhe teknologjisë 5G të kompanisë.

SHBA thonë se kompania Kineze është e lidhur ngusht me Pekinin dhe përdor pajisjet e saj për të përgjuar Amerikën dhe aleatët e saj.

Huawei në mënyrë të vazhdueshme ka mohuar akuzat. Firma Kineze aktualisht është prodhuesi i 3-të më i madh në botë i smartfonëve dhe javën e kaluar tha se kontratat e 5G-së janë shtuar ndjeshëm pavarësisht fushatës Amerikane.

Deri në fund të muajit Mars Huawei tha se ka nënshkruar 40 kontrata 5G me kompani në mbarë botën dhe ka shitur me 70,000 stacione 5G. Kompania shpreson që kjo shifër të shkojë në 100,000 gjatë muajit Maj.

Gjithashtu Huawei tha se ka shitur 59 milionë telefonë në tre mujorin e parë të 2019-ës. Kompania nuk e krahasoi me rezultatin e vitit të kaluar por sipas firmës analitike Strategy Analytics Huawei ka shitur 39.3 milionë smartfonë në fillim të 2018-ës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Google Maps tregon pjatat më të preferuara të restoranteve

Google Maps tregon pjatat më të preferuara të restoranteve