Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

03.06.2019 22:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei, gjigandi Kinez i teknologjisë i cili është vënë në shënjestër të luftës tregtare SHBA-Kinë dhe që po e pëson më së shumti nga të gjithë, tha se do të reduktojë porositë për telefonët rinj.

Sipas lajmeve që vinë nga Kina, prodhuesi Tajvanez Foxconn ka ndaluar linjat e prodhimit për disa telefonë Huawei pasi gjigandi Kinez reduktoi porositë.

Foxconn është kompania e cila prodhon edhe telefonët e Apple dhe Xiaomi përveç Huawei. Menjëherë pas urdhrit ekzekutiv të Donald Trump, Huaweit dhe disa prej filialeve të kompanisë i është ndaluar blerja e teknologjisë nga kompanitë Amerikane.

Vendosja në listën e zezë të Huawei i ndalon kompanisë Kineze të bëjë biznes me kompanitë Amerikane. Google menjëherë i revokoi licencën e Android për smartfonët e kompanisë e cila shihet edhe si goditja më e rëndë.

Vitin e kaluar Huawei shiti mbi 200 milion pajisje dhe u bë prodhuesi i dytë më i madh në botë i smartfonëve duke parakaluar Apple.

Kompania kishte vendosur objektiv vetes që të bëhej prodhuesi më i madh në botë deri më 2020. Huawei e ka quajtur urdhrin ekzekutiv Amerikane anti-kushtetues. Kompania ka pushuar nga puna të gjithë punonjësit Amerikan që punonin në Shenzen.

Gjithashtu kishte kërkuar nga punonjësit Kinezë të kufizojnë bisedat me vizitorët Amerikane dhe të ndërprisnin çdo takim teknik me kontaktet e tyre Amerikane. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows