Huawei prezanton harduerin e parë 5G për makinat

22.04.2019 12:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei prezanton harduerin e parë 5G për makinat

Huawei lançoi ditën e Hënë atë që mund të jetë hardueri i parë në botë i komunikimit 5G për industrinë e automobilave.

Kjo lëvizje është një shenjë e ambicies së kompanisë për tu bërë lider dhe furnizues kryesorë në teknologjinë e sistemeve të vetëdrejtimit për makinat.

Hardueri i Huawei quhet MH5000 dhe është një modul i bazuar në çipin 5G Balong 5000 lançuar në Janar.

Moduli u prezantua në Shfaqjen e Makinave në Shangai e cila po mbahet prej një jave. Huawei tha se moduli do të implementohet tek sektori i automobilave nga gjysma e dytë e këtij viti.

Në vitet e fundit Huawei ka testuar teknologjinë e makinave të ndërlidhura në disa qytete Kineze si Shangai, Shenzen dhe Wuxi.

Kompania e cila është më e madhja në botë e prodhimit të pajisjeve të telekomunikacionit i ka hyrë një gare për tu bërë lider global në rrjetet 5G.

Megjithatë është vënë në shënjestër të kritikave dhe akuzave Amerikane për spiunazh për llogari të Kinës. Huawei vazhdimisht ka mohuar këto akuza. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)