Huawei poston të ardhura rekord pavarësisht presionit Amerikan

29.03.2019 17:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei poston të ardhura rekord pavarësisht presionit Amerikan

Gjigandi Kinez i telekomunikacionit Huawei tha se të ardhura arritën në 100 miliardë dollarë në 2018-ën pavarësisht fushatës Amerikane kundër biznesit të kompanisë duke e paraqitur si kërcënim për sigurinë.

Firma tha se të ardhurat arritën në 107 miliardë dollarë. Fitimi u rrit me 25% në 8.8 miliardë dollarë.

SHBA dhe disa vende aleate kanë kufizuar aktivitetin e kompanisë lidhur me shqetësimet marrëdhëniet e ngushta të Huawei me Pekinin.

Huawei thotë se është kompani e pavarur dhe mohon vazhdimisht akuzat se produktet e saj janë kërcënim sigurie.

Firma me seli në Shenzen tha se të ardhurat globale u rritën me 19.5% në 2018-ën, rritja më e shpejtë në dy vite. Rezultati u mbështet nga shitjet e forta në Kinë.

Të të njëjtën kohë biznesi që shet pajisje telekomunikacioni humbi 1.3%. Huawei është prodhuesi më i madh në botë i pajisjeve të telekomunikacionit. Rritja e shpejtë e kompanisë ka bërë që të vendoset në qendër të kritikave sidomos për teknologjinë 5G.

SHBA, Australia dhe Zelanda e Re kanë bllokuar të gjitha teknologjinë 5G të Huawei. Disa kompania Evropiane gjithashtu kanë elaboruar heqjen e pajisjeve të rrjeteve të tyre por asgjë konkrete nuk është ndërmarrë.

Huawei është kundërpërgjigjur. Në fillim të muajit Mars paditi qeverinë Amerikane për ndalimin e përdorimit të pajisjeve nga agjencitë federale. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve