Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

02.06.2019 19:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Pas disa vitesh rritje eksplozive, shitjet e smartfonëve ranë për vitin e dytë me radhë në 2018-ën. Ky trend negativ vijoi në tre mujorin e parë të 2019-ës kur shitjet globale të smartfonëve ranë me 2.7% sipas Gartner.

Kompania analitike ja atribuon këtë rënie inovacionit të ngadalësuar tek smartfonëve flagshipë dhe rritjes së çmimeve të tyre.

Dy tregjet më të mëdha në botë, SHBA dhe Kina ranë me 15.8% dhe 3.2% respektivisht duke lënë të kuptohet se segmenti premium është goditur më rëndë.

Samsung dhe Apple shikuan shitjet e tyre të bien me 9 dhe 18% në tre mujorin e parë të 2018-ës. Ndërsa Huawei shijoi sukses të paprecedent me një rritje prej 45% krahasuar me 2018-ën.

Huawei bëri progres në Evropë dhe Kinë dhe shitjet u rritën me 69% dhe 33% respektivisht. Falë kësaj rritjeje Huawei arriti të parakalonte Apple për tu bërë prodhuesi i dytë më i madh në botë i smartfonëve në tre mujorin e parë të 2019-ës.

Megjithatë kompania është përballë sanksioneve Amerikane dhe si rezultat humbi aksesi në disa shërbime dhe harduerë prodhues dhe ofruar nga kompanisë Amerikane. Ndalimi i Android nga Google ishte goditja më e rëndë që mund të merrte Huawei.

Nëse ky ndalimi do të vijojë me të vërtetë, shitjet e telefonëve Huawei jashtë Kinës do të zhyten. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve