Huawei hyn në botën e televizorëve

02.05.2019 18:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei hyn në botën e televizorëve

Raportohet se Huawei është duke ndërtuar një televizor 5G 8K të cilin do ta prezantojë drejt fundit të vitit sipas Nikkei Asian Review. Gjigandi Kinez i teknologjisë i cili prodhon vetëm çipet 5G do të ishte lojtari më i ri i industrisë.

Janë të pakta kompanitë të cilat kanë hedhur idenë e një televizori 5G por me një konektivitet të tillë kompania do të mund të shkarkonte me shpejtësi përmbajtje VR dhe të dhëna të tjera të një sasie të lartë.

Edhe pse i është ndaluar shitja e telefonëve dhe teknologjisë 5G në SHBA, kompania është shumë popullore në Evropë dhe Azi. Kompania parakaloi Apple në 2017-ën si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung.

Kompania vazhdon të rritet ndërsa biznesi i telefonëve të Samsung dhe Apple po bie. Sukesi global nuk ka ecu pa pengesa. Adiministrata Trump ka kërcënuar aleatët nëse përdorin teknologjinë 5G të Huawei.

Ndërsa përmbajtjet 8K janë të rralla, televizorët 4K kanë filluar të shndërrohen në standard çka do të thotë se prodhuesit kanë filluar të shofin drejt standardeve të reja.

PlayStation i ri pritet të ofrojë mbështetje për rezoluconin 8K. Samsung dhe Sony tashmë shesin televizorë të tillë edhe pse kushtojnë 70,000 dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë