Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

14.03.2019 23:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Huawei ka zhvilluar sistemin operativ vetjak gati për ta implementuar në rast se humbet betejën ligjore me SHBA dhe të ballafaqohet me sanksione të mundshme të produkteve dhe shërbimeve Amerikane që mund ta lënë kompaninë pa Android apo Windows.

Kemi përgatitur sistemin tonë operativ nëse nuk na lejohet përdorimi i sistemeve të tjera. Ne jemi gati dhe kemi planin tonë B,” tha ekzekutivi i kompanisë Richard Yu në një intervistë për Die Welt.

Huawei nisi punën për zëvendësimin e Android që nga 2012 ku SHBA hapi hetimet ndaj Huawei dhe kompanisë tjetër homologe ZTE. Sistemi operativ ishte nën zhvillim intensiv deri në 2016-ën.

Lajmi për planin B të Huawei vjen në një kohë kur gjiganti Kinez i telekomunikacionit ka përfunduar në një betejë të ashpër ligjore me SHBA.

Çfarë do të ndodhë?

Nëse e humbet, kompanisë rrezikon ti ndalohen eksportet e teknologjisë Amerikane dhe Huawei thotë se është përgatitur për këtë skenar.

Së fundi paditi SHBA në përgjigje të ndalimit të përdorimi të teknologjisë së saj në rrjetet federale. Huawei thotë se me një veprim antikushtetues Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kundër shitjes së teknologjisë së saj në Amerikë.

Yu tha se do të preferonte të punonte me ekosistemet e Google dhe Microsoft por është gati të vërë në funksion sistemin operativ të krijuar nga vetë Huawei nëse situata degradon më tutje.

Duke qenë se Huawei prodhon procesorët Kirin të gjendur në shumicën e smartfonëve të saj, do të gjendej në pozita më të favorshme sesa ZTE ku u dënua me tre muaj sanksione në 2018-ën. Ky i fundit nuk mund të përdorte sistemin operativ Android gjatë kësaj kohe e as të merrte eksporte të teknologjisë Amerikane për zhvillimin e smartfonëve.

Edhe nëse Huawei ka gati sistemin operativ për telefonë dhe kompjuterë, kompanisë do ti duhet të gjejë partnerë të rinj hardueri në desktop duke qenë se përdor procesorët Intel për laptopët Windows. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve