Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

15.04.2019 15:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka përshëndetur deklaratën e Kuvendit të Kosovës, që u miratua sot, e cila kërkon zbardhjen e vrasjes së vëllezërve Bytyçi dhe dënimin e përgjegjësve për këtë krim.

Hoxhaj përmes një postimi në Facebook, tha se miratimi i kësaj deklarate është hap jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Ai po ashtu ka thënë Serbia duhet të ndalojë së mohuari krimet e saj në Kosovë dhe ta pranojë përgjegjësinë për fushatën e spastrimit etnik dhe mijëra viktima civile, përcjell lajmi.net.

Postimi i plotë:

Miratimi i Deklaratës së Kuvendit të Kosovës në lidhje me vrasjen e vëllezërve Bytyçi, në seancën e sotme, duke kërkuar zbardhjen e rastit dhe dënimin e përgjegjësve për këtë krim, është hap jashtëzakonisht i rëndësishëm. Serbia duhet të ndalojë së mohuari krimet e saj në Kosovë dhe ta pranojë përgjegjësinë për fushatën e spastrimit etnik dhe mijëra viktima civile. Kosova nuk do të ndalet derisa përgjegjësit të sillen para drejtësisë. .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Gjilani sot shënon 20-vjetorin e Betejes së Zhegocit

Gjilani sot shënon 20-vjetorin e Betejes së Zhegocit

Hahn pas takimit me Thaçin: Taksa 100% të paktën të pezullohet, dialogu duhet të rinisë së shpejti

Hahn pas takimit me Thaçin: Taksa 100% të paktën të pezullohet, dialogu duhet të rinisë së shpejti

Ivanov nën presion të mos amnistojë të dënuarit e 27 prillit

Ivanov nën presion të mos amnistojë të dënuarit e 27 prillit

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Arrestohet një person i dyshuar për vepër penale

Arrestohet një person i dyshuar për vepër penale

Mospajtime për orët e humbura, SBAShK-u lëshon mbledhjen

Mospajtime për orët e humbura, SBAShK-u lëshon mbledhjen

Thaçi pas takimit me Tusk: Bashkimi Europian duhet ta marrë vendimin e vonuar për heqjen e vizave për kosovarët

Thaçi pas takimit me Tusk: Bashkimi Europian duhet ta marrë vendimin e vonuar për heqjen e vizave për kosovarët

Haradinaj akuzon Mogherinin e Hahnin për deklaratat rreth korrigjimit të kufijve

Haradinaj akuzon Mogherinin e Hahnin për deklaratat rreth korrigjimit të kufijve

Hoxha: Të arriturat nga MSA-ja janë të shumta, mbesim të përkushtuar për zbatim të shtuar

Hoxha: Të arriturat nga MSA-ja janë të shumta, mbesim të përkushtuar për zbatim të shtuar

Apostolova: MSA-ja shteg për në BE, implementimi ndikon në cilësinë e jetës në Kosovë

Apostolova: MSA-ja shteg për në BE, implementimi ndikon në cilësinë e jetës në Kosovë

Nis takimi i presidentit Hashim Thaçi me Donald Tusk në Bruksel

Nis takimi i presidentit Hashim Thaçi me Donald Tusk në Bruksel

Kodi i ri Penal, më i ashpër ndaj korrupsionit

Kodi i ri Penal, më i ashpër ndaj korrupsionit

Në Gjilan përurohen bustet dëshmorëve, Tefik e Hanumshahe Zymberit

Në Gjilan përurohen bustet dëshmorëve, Tefik e Hanumshahe Zymberit

Drenasi me zyre të Gjendjes Civile edhe në Arllat

Drenasi me zyre të Gjendjes Civile edhe në Arllat

I vazhdohet mandati për 30 ditë Komisionit Hetimor për zbardhjen e rastit të deportimit të turqve

I vazhdohet mandati për 30 ditë Komisionit Hetimor për zbardhjen e rastit të deportimit të turqve