Hoxhaj: Pika kufitare Stanqiq-Bellanoc gati në fund të gushtit

10.06.2019 13:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: Pika kufitare Stanqiq-Bellanoc gati në fund të gushtit

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka vizituar pikën kufitare me Maqedoninë e Veriut, në Stanqiq – Bellanoc, së bashku me zëvendëskryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Hoxhaj tha se punimet në këtë pikë kufitare do të përfundojnë në fund të muajit gusht.

Ai tha se këtë vizitë po e realizojnë në 20-vjetorin e tërheqjes së forcave serbe nga Kosova, krejt kjo me qëllim që t’i jepet kuptim simbolik kësaj pike kufitare që do t’i afrojë këto dy vende.

“Sot është 10 qershori kur ne festojmë paraqitjen e Lidhjes së Prizrenit si një artikulim i kërkesave të shqiptarëve kudo që jetojnë”.
“Sot është edhe 20-vjetori i miratimit të rezolutës 1244 dhe tërheqjes së forcave serbe nga Kosova prandaj kemi vendosë që në këtë ditë simbolike t’ia japim një kuptim të ri kësaj pika kufitare që do t’i afrojë vendet tona”.
Ai madje ka paralajmëruar se pika të reja kufitare do të ketë edhe me shtet e tjera fqinje, raporton EO, transmeton Klan Kosova.

“Në fund të gusht më 28 mund të jetë përfundimi i punëve. Besoj se automjete e para do të kalojnë brenda një afati të shkurtë kohor. Sikur se e kemi hapë këtë pikë do të kemi edhe pika tjera kufitare me Shqipërinë dhe Malin e Zi”.

Edhe Osmani tha se pret që në fund të verës të qarkullojnë veturat e para në këtë pikë kufitare.
“Presim që në fund të verës edhe veturat e para të kalojnë nëpër këtë pikë që lidhë Kosovën dhe Maqedoninë e veriut. Do të përafrohen njerëzit që jetojnë në këtij zona dhe do të rritet prodhimi tregtar”.
Ndërsa për pikën kufitare mes Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë ai u shpreh se nuk ka vullnet të kësaj të fundit.

“Qëndrimi zyrtar i Serbisë sa i takon Pikës kufitare me Serbinë, Miratoc është se ata nuk kanë interes ta hapin këtë pikë sepse e vlerësojnë se nuk është kosto efektive ose sepse sipas tyre se 13 km afër asaj pike kufitare është pika tjetër dhe për disa kalime gjatë ditës ata nuk kanë llogari të mbajnë njerëz atje e infrastrukturë”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Nuk kemi asgjë më të çmueshme se nxënësit

Hoti: Nuk kemi asgjë më të çmueshme se nxënësit

Rriten kërkesat e mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova

Rriten kërkesat e mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova

Ligji për Prokurorinë, peng i zgjedhjeve të parakohshme

Ligji për Prokurorinë, peng i zgjedhjeve të parakohshme

Lideri i Shtetit Islamik raportohet se është vrarë

Lideri i Shtetit Islamik raportohet se është vrarë

Ahmeti thotë se vdekja e Deharit është përgjegjësi e rëndë ligjore e politike

Ahmeti thotë se vdekja e Deharit është përgjegjësi e rëndë ligjore e politike

E shtuna e 47-të e protestave kundër Vuçiqit – Përmendet edhe Kosova

E shtuna e 47-të e protestave kundër Vuçiqit – Përmendet edhe Kosova

Përkujtohet veprimtari Nazmi Llapashtica!

Përkujtohet veprimtari Nazmi Llapashtica!

Një gotë verë për të hyrë në botën e Albin Kurtit

Një gotë verë për të hyrë në botën e Albin Kurtit

Albin Kurti e këshillon Hashim Thaçin të japë dorëheqje

Albin Kurti e këshillon Hashim Thaçin të japë dorëheqje

Bechtel-ENKA s’e ka paguar tatimin, ia ka borxh Kosovës 2.4 milionë euro

Bechtel-ENKA s’e ka paguar tatimin, ia ka borxh Kosovës 2.4 milionë euro

Thatësi në Gjilan, rezerva të ujit vetëm për një javë

Thatësi në Gjilan, rezerva të ujit vetëm për një javë

Daçiqi thotë se pavarësia e Kosovës “ka vdekur”

Daçiqi thotë se pavarësia e Kosovës “ka vdekur”

Këshilltarja e Haradinajt zbulon “të vërtetën e Ramës në Samitin e Berlinit”

Këshilltarja e Haradinajt zbulon “të vërtetën e Ramës në Samitin e Berlinit”

Haziri: Më 28 Nëntor do t’i ndahet çmimi Heroina e Qytetit, Shyhrete Tahiri Sylejman

Haziri: Më 28 Nëntor do t’i ndahet çmimi Heroina e Qytetit, Shyhrete Tahiri Sylejman

Lekaj: Autostrada e Dukagjinit do të ndodhë, pavarësisht ndryshimeve në Qeveri

Lekaj: Autostrada e Dukagjinit do të ndodhë, pavarësisht ndryshimeve në Qeveri

Refuzimi për integrimin evropian nxit faktorët destabilizues

Refuzimi për integrimin evropian nxit faktorët destabilizues