Hoxhaj: Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit

31.12.2020 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) për Kryeministër, njëherësh kryetari në detyrë, Enver Hoxhaj në takimin e Këshillit Drejtues dhe strukturat e partisë ka thënë se Kosova po goditet nga brenda dhe nga jashtë. Madje ai thotë edhe se Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit.

“Duhet të jemi të vetëdijshëm e syçelë, sepse Kosova po rrezikohet nga brenda dhe jashtë. Ajo që është ma e dhimbshme dhe absurde, po rrezikohet edhe zhbërja e shtetit, sidomos pas goditjes si të tillë të dy akterëve kryesorë të shtetësisë, z. Hashim Thaçi dhe z. Kadri Veseli.”, ka thënë Hoxhaj.

Sipas tij Partia Demokratike e Kosovës është e vetmja që do ta ndalë zhbërjen e shtetit.

“Në këtë gjendje të krijuar, vetëm PDK është garancë e fortë që do të ndalë zhbërjen. Dhe PDK do ta bëjë këtë.”, ka thënë ai.

Sekretari i përgjithshëm i PDK-së, Uran Ismaili ka theksuar se viti 2020 ka qenë një ndër vitet më të vështira për vendin jo vetëm për shkak të goditjes nga pandemia, por edhe për shkak të mungesës së liderëve të UÇK-së dhe PDK-së.

“Ky Këshill Drejtues është më i pazakonshmi që e kemi mbajtur ndonjë here. Është hera e parë që Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës mbledhet pa kryetarët, Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin. Do të ishte jo e sinqertë të them se po qëndroj para jush dhe se nuk jam i vërshuar nga emocionet: krenari, mall e shumë zemërim dhe jam i vetëdijshëm se kjo është gjendja e secilit prej nesh.”, ka thënë ai.

Ismaili duke thënë se kjo gjendje e ka prekur PDK-në në nivelin personal, kombëtar dhe atë shtetëror ka kërkuar mbështetje për kandidatin e PDK-së për Kryeministër, Enver Hoxhaj.

“Kosova është në gjendje të rënd politike e ekonomike. Historia Kombëtare dhe historia e PDK-së ështe duke u testuar. Për PDK-në kjo është ora fundametale e organizimit. Kjo është ora e unitetit. Zgjedhjet janë testi ynë personal, testi i historisë sonë dhe testi i shtetit tonë.”, ka përfunduar Ismaili.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj: Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit

Hoxhaj: Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit

3 të vdekur dhe 184 raste të reja me COVID-19

3 të vdekur dhe 184 raste të reja me COVID-19

Pengesat e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut

Pengesat e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut

Tahiri takon drejtorin e KEDSI-it: Duam furnizim stabil me rrymë për Vitin e Ri

Tahiri takon drejtorin e KEDSI-it: Duam furnizim stabil me rrymë për Vitin e Ri

​Telekomi i Kosovës: 2020 vit shumë sfidues por i qëndrueshëm financiarisht

​Telekomi i Kosovës: 2020 vit shumë sfidues por i qëndrueshëm financiarisht

​Qeveria e Kosovës për marrëveshjen me ShBA: Garanton investimet amerikane në Kosovë

​Qeveria e Kosovës për marrëveshjen me ShBA: Garanton investimet amerikane në Kosovë

​Vetëvritet një person në Prishtinë

​Vetëvritet një person në Prishtinë

AAK: S’kemi vija të kuqe për asnjë parti

AAK: S’kemi vija të kuqe për asnjë parti

ShBA dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje financiare

ShBA dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje financiare

Hoxhaj paralajmëron rritje të pagave për policët

Hoxhaj paralajmëron rritje të pagave për policët

Arrestohet personi që gënjeu për grabitjen e 32 mijë eurove

Arrestohet personi që gënjeu për grabitjen e 32 mijë eurove

Bekim Jashari ka një kërkesë për politikanët rreth postit të presidentit, tregon a do t’i bashkohet iniciativës së Vjosa Osmanit

Bekim Jashari ka një kërkesë për politikanët rreth postit të presidentit, tregon a do t’i bashkohet iniciativës së Vjosa Osmanit

Hoti viziton sot Down Syndrome Kosova

Hoti viziton sot Down Syndrome Kosova

Konjufca: Isa Mustafa po kërkon të bëhet përsëri kryeministër prapa perdeve

Konjufca: Isa Mustafa po kërkon të bëhet përsëri kryeministër prapa perdeve

Policia në Gjilan: Tri viktima janë gjetur brenda shtëpisë e një në kopsht

Policia në Gjilan: Tri viktima janë gjetur brenda shtëpisë e një në kopsht

​Institucionet komunale të prekura thellë me ngjarjen tragjike në Pozheran

​Institucionet komunale të prekura thellë me ngjarjen tragjike në Pozheran