Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

02.12.2020 14:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Enver Hoxhaj, në një konferencë për media ka folur për zgjedhjene e presidentit të Kosovës.

Hoxhaj tha se kandidati duhet t’i takojë Partisë Demokratike.

“Sa i takon temës së presidentit ne kemi debatuar kohëve të fundit në Partinë Demokratike të Kosovës. PDK-ja është opozitë dhe do të mbetet opozitë. Por, janë katër ose pesë tema nacionale që kërkohet konsensus nacional. Një temë e tillë është edhe kjo e Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, tema e dytë është zgjedhja e presidentit”.

“Presidenti që zgjidhet në Kuvendin e Kosovës, nuk është presidenti vetëm i partive që janë në Qeveri, i shumicës parlamentare në pushtet. Është president edhe i opozitës dhe krejt qytetarëve të Kosovës. Prandaj nëse ka kërkesa prej kolegëve në Qeveri që ta marrin mbështetjen e Partisë Demokratike të Kosovës, ne jemi të gatshëm që të ulem dhe që të bisedojmë. Por, në atë rast edhe kandidati duhet të jetë i Partisë Demokratike të Kosovës”.

I pari i PDK-së theksoi se nuk ka vota për kandidatët e partive të tjera.

“Ne e dijmë presidenti i vendit, është president i vendit, është kreu i shtetit por ju e dini që më herët këtë pozitë e ka pasur Hashim Thaçi, i cili ka qenë kryetar i PDK-së, ai ka hequr dorë nga posti i kryetarit të partisë për tu zgjedhur president. Atij i është ndërprerë mandanti dhunshëm nga Gjykata Kushtetuese”.

“Dhe ne kërkojmë që me votat e PDK-së ky mandat t’i kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës. Nuk kemi vota për kandidatët e partive të tjera”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në

​Në mungesë të kuorumit Projektligji i buxhetit shtyhet për mbledhje tjetër

​Në mungesë të kuorumit Projektligji i buxhetit shtyhet për mbledhje tjetër

NISMA bëhet me 10 deputetë, i bashkohen edhe ata të 6+

NISMA bëhet me 10 deputetë, i bashkohen edhe ata të 6+

PDK pas plotësimit të kërkesave merr vendim për ta votuar Projektligin për Rimbëkëmbje Ekonomike

PDK pas plotësimit të kërkesave merr vendim për ta votuar Projektligin për Rimbëkëmbje Ekonomike

Policia në Mitrovicë gjen tri vetura të vjedhura

Policia në Mitrovicë gjen tri vetura të vjedhura

Hoti: Kërkesa për pavarësi u legalizua nga LDK-ja dhe prijësi popullor Rugova

Hoti: Kërkesa për pavarësi u legalizua nga LDK-ja dhe prijësi popullor Rugova

Zbulohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog

Zbulohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog

Shteti pritet t’i rimbursojë të gjithë ata persona që kanë më pak se 10 mijë euro në trust

Shteti pritet t’i rimbursojë të gjithë ata persona që kanë më pak se 10 mijë euro në trust

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese