Hoxhaj: 10 vjet më parë, u legjitimua vullneti i popullit për pavarësi

22.07.2020 10:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: 10 vjet më parë, u legjitimua vullneti i popullit për pavarësi

Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka kujtuar 10-vjetorin e dhënies së mendimit këshillues të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, për legjitimitetin e pavarësisë së Kosovës.

Ish-ministri i jashtëm, Enver Hoxhaj, përmes një shkrimi në Facebook, ka kujtuar 10 vjetorin që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë dha mendimin e saj këshillues mbi legjitimitetin e Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës.

Ai ka thënë se 22 korriku i vitit 2010, ishte një ndër fitoret më të mëdha ndërkombëtare të Kosovës, me të cilën është legjitimuar edhe vullneti dhe aspiratat e popullit të Kosovës për pavarësi.

Hoxhaj, shtoi se që nga ajo ditë, rruga e Kosovës drejt anëtarësimit në OKB, NATO dhe BE është bërë e pandalshme./FO/

Shkrimi i plotë i Enver Hoxhajt:

Para 10 viteve u konfirmua e drejta jonë për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Më 22 korrik 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë dha mendimin e saj këshillues mbi legjitimitetin e Deklaratës së Pavarësisë së Republikës sonë.

Kjo ditë ishte një ndër fitoret më të mëdha ndërkombëtare të Kosovës, me të cilën është legjitimuar edhe vullneti dhe aspiratat e popullit të Kosovës për pavarësi.

Prej kësaj dite, rruga e Kosovës drejt anëtarësimit në OKB, NATO dhe BE është bërë e pandalshme!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Kushdo që e sheh këtë person, ta lajmërojë menjëherë Policinë

Kushdo që e sheh këtë person, ta lajmërojë menjëherë Policinë

​Punëtorët teknikë në spitale paralajmërojnë bojkotim të punës

​Punëtorët teknikë në spitale paralajmërojnë bojkotim të punës

Suspendohet nga puna mësimdhënësi që sulmoi gruan e tij në Mitrovicë

Suspendohet nga puna mësimdhënësi që sulmoi gruan e tij në Mitrovicë

​Thaçi: Ligës e Basketbollit Shqipëri-Kosovë, një ëndërr shumëvjeçare

​Thaçi: Ligës e Basketbollit Shqipëri-Kosovë, një ëndërr shumëvjeçare

Kurti: Kullat Binjake nuk janë më, por Kulla e Lirisë, edhe më e lartë, është aty tani

Kurti: Kullat Binjake nuk janë më, por Kulla e Lirisë, edhe më e lartë, është aty tani

Opozita maqedonase nis protestat kundër qeverisë së re

Opozita maqedonase nis protestat kundër qeverisë së re

Mësimi nis më 14 shtator, ndahet në dy faza

Mësimi nis më 14 shtator, ndahet në dy faza

Gruaja godet burrin e vet me një enë kuzhine

Gruaja godet burrin e vet me një enë kuzhine