Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

14.03.2019 13:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Në Tryezën e organizuar nga Instituti i Prishtinës për Studime Politike, rreth zbatimit të Agjendën për Reforma Evropiane (ERA) dhe pritshmëritë e ERA 2, Ministrja e Integrimit Evropian, mbajti fjalë rasti ku potencoi se zbatimi i ERA-s, është dokument i përbashkët i Kosovës dhe BE-së dhe ka filluar së zbatuari më 11 nëntor 2016, në takimin e parë të Dialogut të Nivelit të Lartë BE – Kosovë.

“Niveli i zbatimit të ERA-s që nga nëntori 2016 e deri në fund të janarit 2019 janë zbatuar plotësisht 11 nga 22 prioritete, ose 50% e tyre, gjysma e tyre janë në zbatim e sipër”, vuri në pah Ministrja Hoxha, ndërsa plani i veprimit potencoi ajo, është zbatuar 71.11%, pasi që 96 nga 135 veprime janë zbatuar plotësisht.

Në bashkëpunim të ngushtë me Zyrën e BE-së, janë duke punuar në draftin final të ERA 2 dhe shumë shpejtë ajo do të miratohet në Qeveri, për t’u përcjell pastaj në Kuvend. Presim që gjatë vitit 2019 të rrisim dinamikën e zbatimit të prioriteteve të ERA 2 dhe do të përpiqemi të tejkalojmë planet, vuri në dukje Ministrja.

Në tryezë morën pjesë Ambasadorja e BE-së, znj. Apostolova, Ambasadorja e Holandës, znj. Willems, znj. Leonora Kryeziu si dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Përfundon seanca, vendimi për pezullim të pensioneve të veteranëve merret me shkrim

Përfundon seanca, vendimi për pezullim të pensioneve të veteranëve merret me shkrim

Lekaj arsyeton investimet në autostrada, deputetët kërkojnë të investohet në gjëra elementare

Lekaj arsyeton investimet në autostrada, deputetët kërkojnë të investohet në gjëra elementare

Hashim Thaçi: Duhet ta vazhdojmë luftën e pakompromis kundër korrupsionit

Hashim Thaçi: Duhet ta vazhdojmë luftën e pakompromis kundër korrupsionit

Gjykata nuk shpalos pjesët konfidenciale në rastin e veteranëve të rrejshëm

Gjykata nuk shpalos pjesët konfidenciale në rastin e veteranëve të rrejshëm

Veseli fton investitorët nga Japonia të investojnë në Kosovë

Veseli fton investitorët nga Japonia të investojnë në Kosovë

Ramush Haradinaj dekoron Rrustem Mustafën me medaljen ‘Skënderbeu’

Ramush Haradinaj dekoron Rrustem Mustafën me medaljen ‘Skënderbeu’

A po e pengon liberalizimin e vizave bllokimi i dialogut? Flet Igor Soltes

A po e pengon liberalizimin e vizave bllokimi i dialogut? Flet Igor Soltes

Dyshime mbi shifrat e uljes së lartë të papunësisë në Maqedoninë Veriore

Dyshime mbi shifrat e uljes së lartë të papunësisë në Maqedoninë Veriore

BE’ja do të vazhdojë ta udhëheqë dialogun Kosovë-Serbi

BE’ja do të vazhdojë ta udhëheqë dialogun Kosovë-Serbi

DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

Pamje ekskluzive të fabrikës së demontimit në Gërdec, pak para shpërthimit (Video)

Pamje ekskluzive të fabrikës së demontimit në Gërdec, pak para shpërthimit (Video)

Edhe një ish-ushtar i UÇK’së ftohet nga Specialja

Edhe një ish-ushtar i UÇK’së ftohet nga Specialja

Kosova përfshihet në përpjekjet e SHBA-së për të luftuar drogat

Kosova përfshihet në përpjekjet e SHBA-së për të luftuar drogat

“Tirana nuk e ndihmoi Gruevskin”. Zaev flet ekskluzivisht për Top Channel

“Tirana nuk e ndihmoi Gruevskin”. Zaev flet ekskluzivisht për Top Channel

Gjermania 85 miliardë euro më pak në buxhet deri në vitin 2023

Gjermania 85 miliardë euro më pak në buxhet deri në vitin 2023