Hoti: Unë do ta udhëheq dialogun

17.06.2020 10:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Unë do ta udhëheq dialogun

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në diskutimin e tij për platformën e qeverisë për dialogun më Serbinë, ka thënë se kompetencat e tij për udhëheqje të dialogut nuk ja delegon askujt.

Hoti pas takimit të djeshëm me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi ka thënë ka shfaqur një ton me të ashpër karshi udhëheqjes se negociatave, duke lënë anash presidenti e Kosovës Hashim Thaçi, i cili ishte pjesë e dialogut nga viti 2011.

Hoti tha se do të ketë një qasje transparente dhe të gjitha teoritë konspirative mbi shkëmbimin e territorit nuk do të ekzistojnë.

“Nuk i di prapaskenat e dialogut, por kam kërku të dijë se ku ka arritur procesi përgjigja nga ndërkombëtarët ka qenë e qartë, procesi i dialogut nuk ka arritur askund.”

“Të gjitha konsipracionet me harta, shkëmbim i territoreve nuk janë pjesë e platformës së qeverisjes tonë. Kam mandat të negocioj mbi bazën e kushtetutës. Kushtetuta me jep kompetenca që të vazhdojë me këtë proces. Nuk do të lejojë që dikush të merr kompetencat e mia.”

Hoti tha se qëllimi i Qeverisë së tij për dialogun është: Integriteti territorial, karakteri unitar, marrëveshja në përputhje me kushtetutën.

Ndërsa si objektiva kryesore përmendi: Njohjen reciproke, njohja nga pesë vendet anëtare të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovës, anëtarësimi në OKB, shfuqizimi i rezolutës 1244 dhe hapja e negociatave për BE.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti në takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi – flasin për procesin e liberalizimit të vizave

Hoti në takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi – flasin për procesin e liberalizimit të vizave

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Telekomi kërkon zhbllokimin e menjëhershëm të llogarive bankare

Telekomi kërkon zhbllokimin e menjëhershëm të llogarive bankare

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës