Hoti: Sektorin privat do ta mbështesim menjëherë pas miratimit të buxhetit

25.07.2020 12:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Sektorin privat do ta mbështesim menjëherë pas miratimit të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, i shoqëruar nga kabineti qeveritarë, paraditën e së shtunës ka vizituar kompaninë “Eurometal” në Ferizaj, nga ku u zotua se do të ofrojë mbështetje për sektorin privatë.

I pari i ekzekutivit ka theksuar se pas miratimit të buxhetit në mënyrë intensivë do fillojë të mbështetët ky sektorë.

Hoti: Posa ta miratojmë buxhetin do të fillojmë mbështetjen e sektorit privat

“Sot jemi këtu për të treguar mbështetjen që kemi ndaj sektorit privat, përmes politikave tona Qeveritare dhe përmes pakos për rimëkëmbje ekonomike e cila besoj dhe presim që shpejtë të kthehet në praktikë, pra të kalojmë nga ajo pjesa e ndihmës emergjente për bizneset ka rimëkëmbja dhe zhvillimi ekonomik. Po presim që sa po të miratohet buxheti të fillojmë në mënyrë intensive të mbështesim sektorin privat”, ka thënë Hoti

Ndërsa, pronari i kompanisë Eurometal, Njazi Musliu kërkoi nga kryeministri Hoti, që të aprovohet sa më shpejtë buxheti dhe të shpërndahet te bizneset.

“Kuptohet që pandemia ne na ka gjunjëzuar të gjitha kompanitë private, të gjithë sektorët jo vetëm sektorin e industrisë metalike por të gjithë, kështu që kërkesa jonë është që sa më shpejtë të aprovohet buxheti dhe ky buxhet të shpërndahet sa më shpejtë aty ky është i nevojshëm dhe në mënyrë të mirëfilltë. Besoj që kryeministri do ta ketë parasyshë këtë kërkesë e cila është kërkesë e të gjithë bizneseve Kosovare”, ka thënë ai.

Hoti po vazhdon vizitën në ndërmarrjen “Ferronikeli”./kp

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Sektorin privat do ta mbështesim menjëherë pas miratimit të buxhetit

Hoti: Sektorin privat do ta mbështesim menjëherë pas miratimit të buxhetit

Suharekë – Aksident trafiku me lëndime

Suharekë – Aksident trafiku me lëndime

Ferizaj – Vdekje aksidentale

Ferizaj – Vdekje aksidentale

Vdekje e dyshimtë në Partesh të Gjilanit

Vdekje e dyshimtë në Partesh të Gjilanit

​Zeka: Bizneset pranë kolapsit

​Zeka: Bizneset pranë kolapsit

Haziri ngushëllon familjen e Hafëz Idriz Dërmaku

Haziri ngushëllon familjen e Hafëz Idriz Dërmaku

Gati 40 shtete shënuan rekorde të koronavirusit javën e kaluar

Gati 40 shtete shënuan rekorde të koronavirusit javën e kaluar

Vdes një 74-vjeçare nga Prizreni pasi u godit nga furgoni

Vdes një 74-vjeçare nga Prizreni pasi u godit nga furgoni

Konfirmohen dyshimet: Në Infektivë nuk pati shtypje të mjaftueshme të oksigjenit në intensivë dhe reparte

Konfirmohen dyshimet: Në Infektivë nuk pati shtypje të mjaftueshme të oksigjenit në intensivë dhe reparte

IPK ka arrestuar dy zyrtarë policorë të dyshuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare

IPK ka arrestuar dy zyrtarë policorë të dyshuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare

Përmbyllet fushata virtuale #Mbrojfëmijët

Përmbyllet fushata virtuale #Mbrojfëmijët

Kryeministri Hoti në samitin e Këshillit Atlantik, merr pjesë edhe Vuçiqi

Kryeministri Hoti në samitin e Këshillit Atlantik, merr pjesë edhe Vuçiqi

ShBA-ja shënon mbi një mijë viktima të koronavirusit për të katërtën ditë me radhë

ShBA-ja shënon mbi një mijë viktima të koronavirusit për të katërtën ditë me radhë

Dialogu Kosovë-Serbi, Muhamet Mustafa do ta drejtojë pjesën e ekonomisë

Dialogu Kosovë-Serbi, Muhamet Mustafa do ta drejtojë pjesën e ekonomisë

Ministri Krasniqi në takimin me përfaqësuesit e Odës Tregtare Kosovare-Turke: Ky bashkëpunim i ndërsjellë në mes dy vendeve do të vazhdojë edhe në të ardhmen

Ministri Krasniqi në takimin me përfaqësuesit e Odës Tregtare Kosovare-Turke: Ky bashkëpunim i ndërsjellë në mes dy vendeve do të vazhdojë edhe në të ardhmen

Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për uljen e çmimit të barnave në SHBA

Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për uljen e çmimit të barnave në SHBA