Hoti njofton për përgatitjet e reja: Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor!

01.08.2020 14:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti njofton për përgatitjet e reja: Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor!

Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me ministrin Zemaj, drejtorin e SHSKUK-së, drejtorin e IKSHP-së dhe me ekspertë shëndetësorë, sot kanë vlerësuar situatën me covid-19 dhe përgatitjet që duhet të ndërmarrin në javët në vijim, ku thote se Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor.

Ai thotë se institucionet shëndetësore janë në maksimumin e kapaciteteve të tyre, teksa në javët në vijim njofton se duhet të krijojnë kapacitete shtesë me shtretër dhe staf shëndetësorë, shkruan Indeksonline.

‘Pas këtij diskutimi, me Ministrin Veliu, Drejtorin e Policisë, Kryeshefin e AVUK-ut dhe Drejtorin Ekzekutiv të Asociacioni të Komunave të Kosovës, kemi bërë konsultimet e nevojshme për punën e përbashkët në terren të policisë dhe inspektoratit në mbikëqyrje të masave. Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor, por jemi të obliguar që të ruajmë jetën e qytetarëve. Prandaj, policia dhe inspektorati do të zbatojnë ligjin ndaj atyre që nuk po i respektojnë masat’, ka shkruar Hoti.

Njoftimi i plotë:

Bashkë me Ministrin Zemaj, drejtorin e SHSKUK-së, Drejtorin e IKSHP-së dhe me ekspertë shëndetësorë, sot kemi vlerësuar situatën me covid-19 dhe përgatitjet që duhet të ndërmarrim në javët në vijim. Është vlerësim i përgjithshëm se momentalisht (në mungesë të vaksinës) i vetmi shpëtim është zbatimi rigoroz i masave: maska, distanca, higjiena dhe evitimi i grumbullimit në masë të qytetarëve. Institucionet shëndetësore janë në maksimumin e kapaciteteve të tyre. Në javët në vijim duhet të krijojmë kapacitete shtesë me shtretër dhe staf shëndetësorë.

Pas këtij diskutimi, me Ministrin Veliu, Drejtorin e Policisë, Kryeshefin e AVUK-ut dhe Drejtorin Ekzekutiv të Asociacioni të Komunave të Kosovës, kemi bërë konsultimet e nevojshme për punën e përbashkët në terren të policisë dhe inspektoratit në mbikëqyrje të masave. Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor, por jemi të obliguar që të ruajmë jetën e qytetarëve. Prandaj, policia dhe inspektorati do të zbatojnë ligjin ndaj atyre që nuk po i respektojnë masat.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes vëllai i kryetarit të Rahovecit, i prekur me Covid-19

Vdes vëllai i kryetarit të Rahovecit, i prekur me Covid-19

Hoti njofton për përgatitjet e reja: Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor!

Hoti njofton për përgatitjet e reja: Kosova asnjëherë nuk do të shndërrohet në shtet policor!

Vjedhje në xhami e në objekte tjera, katër të arrestuar

Vjedhje në xhami e në objekte tjera, katër të arrestuar

Qeveritë teknike, joefikase dhe nxitëse të tensioneve

Qeveritë teknike, joefikase dhe nxitëse të tensioneve

Sulmon nënën e vet në ditën e Fiter Bajramit, arrestohet

Sulmon nënën e vet në ditën e Fiter Bajramit, arrestohet

Organizon aheng familjar, arrestohet

Organizon aheng familjar, arrestohet

Vdekja në QKUK, raportohet në polici si dyshim për trajtim të pa ndërgjegjshëm

Vdekja në QKUK, raportohet në polici si dyshim për trajtim të pa ndërgjegjshëm

Hapin pishinat, dy të arrestuar në Mitrovicë

Hapin pishinat, dy të arrestuar në Mitrovicë

Rusia bën eksperimente me njerëz, synon vaksinimin e rusëve nga tetori

Rusia bën eksperimente me njerëz, synon vaksinimin e rusëve nga tetori

Isa Mustafa njofton se është shëruar nga Covid-19, iu uron shëndet edhe atyre që ia uruan vdekjen

Isa Mustafa njofton se është shëruar nga Covid-19, iu uron shëndet edhe atyre që ia uruan vdekjen

Presidenti Thaçi i shpreh ngushëllime Ramës për vdekjen e nënës

Presidenti Thaçi i shpreh ngushëllime Ramës për vdekjen e nënës

Haradinaj: Zvicra ishte dhe mbeti përkrahëse e jashtëzakonshme në proceset e krijimit dhe ndërtimit të shtetit të Kosovës

Haradinaj: Zvicra ishte dhe mbeti përkrahëse e jashtëzakonshme në proceset e krijimit dhe ndërtimit të shtetit të Kosovës

Bajrami: Presim javën tjetër të nis shqyrtimi i planit të rimëkëmbjes ekonomike në Kuvend

Bajrami: Presim javën tjetër të nis shqyrtimi i planit të rimëkëmbjes ekonomike në Kuvend

OAK kërkon nga Kryeministri Hoti aktivizimin e KKZHE – së

OAK kërkon nga Kryeministri Hoti aktivizimin e KKZHE – së

Meksika shënon rekord të rasteve ditore me COVID-19, mbi 600 viktima

Meksika shënon rekord të rasteve ditore me COVID-19, mbi 600 viktima

Rukiqi thotë se deri në 50 mijë qytetarë mund të humbin vendin e punës shkaku i pandemisë

Rukiqi thotë se deri në 50 mijë qytetarë mund të humbin vendin e punës shkaku i pandemisë