Hoti në Rahovec: Të krijojmë hapësirë dhe mundësi për të gjithë nxënësit e Republikës

14.02.2019 11:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti në Rahovec: Të krijojmë hapësirë dhe mundësi për të gjithë nxënësit e Republikës

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës Rexhep Hoti, mbajti sot takim me udhëheqësit e Institucioneve Edukativo-Arsimore të Komunës së Rahovecit para të cilëve shpalosi Programin Nacional për Rininë dhe njoftoi se gara do të nis javën e ardhshme.

“Me Programin Nacional për Rininë synojmë t’i themi ndal jocilësisë në arsim si dhe ta bëjmë mësimin më atraktiv e shkollën vend më të dashur për nxënësit. I gjithë programi është i mbështetur në kurrikulën e e Republikës së Kosovës andaj kjo do t’i ndihmojë edhe nxënësit, edhe mësimdhënësit që përmes garës t’i plotësojnë hapërsirat e munguara të aktiviteteve jashtëkurrikulare”, tha Hoti.

Ai theksoi se në garë do të përfshihen rreth 340 mijë nxënës të nivelit parauniversitar dhe rreth 110 mijë studentë, në fushën e kreativitetit kulturor dhe mendimit kritik, diturisë dhe sportit, duke treguar se do të ndahen mbi 30 mijë shpërblime për nxënësit fitues të vendeve të para. Po ashtu, Hoti tha se shpërblime do të ketë për mësimdhënësit më të mirë dhe për shkollën më të mirë. Çmimi për shkollën më të mirë do të jetë 10 mijë euro.

Ndërsa, drejtorët e shkollave shprehën interesim për programin dhe zhvillimin e garave. Ata thanë se çmimet do t’i stimulojnë nxënësit që t’i përkushtohen garës dhe të dalin më të mirët.

Gara në fushën e kreativitetit kulturor dhe mendimit kritik do të fillojë nga 19 shkurti 2019. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë