Hoti: Jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalicioni të dëmshëm për vendin

15.05.2019 17:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalicioni të dëmshëm për vendin

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, në një konferencë për media të thirrur pas mbledhjes së Grupit Parlamentar të LDK-së, ka folur për seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës.

Hoti me këtë rast tha se kjo ishte një seancë e dështuar në mesin e shumë seancave tjera, transmeton KlanKosova.

“Sot ishte edhe një seancë e dështuar në mesin shumë seancave të dështuar.Në këtë seancë kishim 61 pika nga tetë seanca gjatë vitit 2019 që janë mbajtur.Këto kanë qenë pika nga gjithë sesioni vjeshtor i vitit 2018, dhe nga seancat e këtij viti ku asnjë nuk është mbyllur me votim të këtyre pikave”.

Shefi i deputetëve të LDK-së shtoi se Kuvendi i Kosovës është paralizuar plotësisht, sepse po kalojnë vetëm pikat e mbështetur nga opozita.

Poashtu Avdullah Hoti theksoi se Kalojnë edhe ato pika të seancave që kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, i dakordon.

“Kuvendi i Kosovës ka një kohë që është paralizuar plotësisht.Në kuvend kalojnë vetëm ato pika që i mbështet opozita.Ky Kuvend nuk ka shumicë parlamentare, pra kalojnë vetëm pikat e mbështetura nga opozita.Poashtu kalojnë edhe ato pika që Kadri Veseli arrijnë t’i dakordoj me PSD-në”.
Tutje numri një i Grupit Parlamentar të partisë më të madhe opozitare paraqiti edhe probleme të tjera të seancës së sotme, që sipas tij janë nepërkëmbje e dinjitetit të deputetit.

“Asnjë seancë e Kuvendit nuk filluar me kohë dhe as kjo e sotmja. Ne sillemi nepër korridore pas pasur informacione, dhe kjo është nepërkëmbje e dinjitetit të deputetit dhe institucionit më të lartë shtetëror siç është Kuvendi i Kosovës”.

Hoti për këtë gjendje në institucionin më të lartë të shtetit, përgjegjës e bëri, Kadri Veselin dhe Qeverinë e Kosovës, për mbajtjen peng të rendit demokratik.

“Kryetari i Kuvendit e quan vetën shef të PAN-it dhe nuk merr asnjë përgjegjësi për kaosin e shkaktuar tash e sa kohë.U bënë një vit që kur kjo qeveri nuk e ka shumicën dhe po e mban peng rendin demokratik të funksionimit të institucioneve.

Në fund të konferencës u theksua se LDK është e vendosur për bërjen e opozitës deri në rrëzimin e kësaj qeverie.

“Ne si LDK jemi të vendosur të mos e lejojmë këtë gjendje të funksionimit dhe kemi treguar se kjo qeveri nuk mund të udhëheq me legjitimitet.Ne jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalcioni të dëmshëm për vendin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalicioni të dëmshëm për vendin

Hoti: Jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalicioni të dëmshëm për vendin

Paraburgim ndaj të dyshuarit për veprën penale shantazhi

Paraburgim ndaj të dyshuarit për veprën penale shantazhi

Hoxha: Muzeu i Gjenocidit serb mundëson dokumentimin e krimeve të luftës

Hoxha: Muzeu i Gjenocidit serb mundëson dokumentimin e krimeve të luftës

Gashi nënshkruan memorandume bashkëpunimi me komunën e Gjakovës

Gashi nënshkruan memorandume bashkëpunimi me komunën e Gjakovës

Franca bllokon vizat, Kosova mban shpresat tek Samiti i Parisit

Franca bllokon vizat, Kosova mban shpresat tek Samiti i Parisit

Ministria e Mjedisit marrëveshje 3 milionëshe me katër komuna

Ministria e Mjedisit marrëveshje 3 milionëshe me katër komuna

Gjilani fiton grantin e radhës për performancën e mirë të vitit 2018

Gjilani fiton grantin e radhës për performancën e mirë të vitit 2018

Komuna e Prizrenit së bashku me ‘Jetimat e Ballkanit’ do t’i ndërtojnë 30 shtëpi

Komuna e Prizrenit së bashku me ‘Jetimat e Ballkanit’ do t’i ndërtojnë 30 shtëpi

Gjuriq: Më 19 maj vendoset nëse komunat veriore do të jenë serbe

Gjuriq: Më 19 maj vendoset nëse komunat veriore do të jenë serbe

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Përpunuesit e drurit vlerësojnë vendimin e ministrit Shala për ndalimin e eksportit të masës drusore

Përpunuesit e drurit vlerësojnë vendimin e ministrit Shala për ndalimin e eksportit të masës drusore

20 milionë euro vetëm për këshilltarë të projektit “Kosova e Re”

20 milionë euro vetëm për këshilltarë të projektit “Kosova e Re”

Veseli: Tribunali përkrahet edhe nga ndërkombëtarët, kriminelët nuk do të flenë lirshëm

Veseli: Tribunali përkrahet edhe nga ndërkombëtarët, kriminelët nuk do të flenë lirshëm

Serbia nuk zbaton marrëveshjet me Kosovën. Nuk zhvillohen as takimet për kufirin

Serbia nuk zbaton marrëveshjet me Kosovën. Nuk zhvillohen as takimet për kufirin

Diplomati gjerman: Ngecja e dialogut e rrezikshme, Parisi një mundësi e mirë për të rifilluar bisedimet

Diplomati gjerman: Ngecja e dialogut e rrezikshme, Parisi një mundësi e mirë për të rifilluar bisedimet

“Kosova”, kërkesa e vetme e opozitës serbe për t’u kthyer në Parlament

“Kosova”, kërkesa e vetme e opozitës serbe për t’u kthyer në Parlament