Hoti: Do ta vazhdojmë procesin e dialogut me Serbinë për marrëveshje të përhershme me njohjen në mes dy vendeve

29.06.2020 19:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Do ta vazhdojmë procesin e dialogut me Serbinë për marrëveshje të përhershme me njohjen në mes dy vendeve

Sot priti Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, i cili po qëndron për një vizitë dyditore në Kosovë.

Kryeministri Hoti e falënderoi Ramen pë mbështetje të përhershme që Shqipëria ka dhënë për Kosovës.

Duke theksuar se Kosova dhe Shqipëria i kanë të gjitha mundësitë që ta thellojnë bashkëpunimin edhe më tej, kryeministri Hoti tha se Qeveria e Kosovës e konsideron natyrshëm Shqipërinë si partnerin më të afërt dhe strategjik në procesin e realizimit të synimeve integruese euroatlantike.

Ndërkaq, duke folur për gjendjen e re të krijuar në vend, kryeministri Hoti ritheksoi se Republika e Kosovës tashmë ka një kulturë të dëshmuar institucionale për t’i përballuar me dinjitet sfidat e tilla, që natyrisht nuk janë të lehta.

Po ashtu, kryeministri Hoti ritheksoi se, pavarësisht rrethanave dhe vështirësive që mund të dalin gjatë procesit, Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar që ta zhvillojë agjendën e saj të integrimeve euroatlantike.

“Ne jemi të vendosur ta vazhdojmë procesin e dialogut me Serbinë, me qëllim të arrijmë një marrëveshje të përhershme paqeje e stabiliteti, e cila do të rezultojë me njohjen e ndërsjellë në mes dy vendeve”, theksoi kryeministri Hoti.

Ndërsa, kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ofroi mbështetjen e plotë të qeverisë shqiptare për institucionet dhe popullin e Kosovës.

“Shqipëria i ka qëndruar dhe do t’i qëndrojë gjithmonë pranë Kosovës”, tha Kryeministri Rama, duke theksuar se edhe në të ardhmen, Shqipëria do ta ndihmojë Kosovën në të gjitha proceset.

Në fund të këtij takimi, kryeministri Rama e ftoi kryeministrin Hoti për një vizitë zyrtare në Shqipëri, e cila pritet të realizohet këtë të premte, më 3 korrik 2020, thuhet ne komunikat./INFOSOT/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga koronavirusi

Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga koronavirusi

Osmani bashkëbisedoi me Zyrën e OBSH-së, ua përmend ligjin anti COVID

Osmani bashkëbisedoi me Zyrën e OBSH-së, ua përmend ligjin anti COVID

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Haxhi Shala aderon në AAK

Haxhi Shala aderon në AAK

​Kryeministri Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë COVID 19

​Kryeministri Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë COVID 19

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Fermeri 79 vjeçar nga Suhareka flet për vështirësitë, tregon se deri tash ka humbur 300 mijë euro

Fermeri 79 vjeçar nga Suhareka flet për vështirësitë, tregon se deri tash ka humbur 300 mijë euro

Rritje e masave kundër COVID-19 në Ballkan dhe Evropë

Rritje e masave kundër COVID-19 në Ballkan dhe Evropë

Telekomi anulon konkursin për kryeshef dhe për zyrtar kryesor financiar

Telekomi anulon konkursin për kryeshef dhe për zyrtar kryesor financiar

Ministria e Financave merr vendim për moskompensim të 10% nga Trusti

Ministria e Financave merr vendim për moskompensim të 10% nga Trusti

Konfirmohet nga BE: Hoti të dielën në Bruksel për t’u takuar me Vuçiq

Konfirmohet nga BE: Hoti të dielën në Bruksel për t’u takuar me Vuçiq