Hong Kongu ua jep banorëve nga 1300 dollarë dhuratë

26.02.2020 10:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hong Kongu ua jep banorëve nga 1300 dollarë dhuratë

Autoritetet në Hong Kong kanë vendosur që t’ia dhurojnë 1300 dollarë secilit banor mbi moshën 18-vjeçare në mënyrë që të nxitet konsumi dhe të lehtësohen vështirësitë ekonomike.

Kjo shumë është planifikuar në buxhetin vjetor dhe nga vendimi i qeverisë do të përfitojnë rreth shtatë milionë banorë që e kanë arritur moshën e pjekurisë.

Ekonomia e rajonit me autonomi të kufizuar është goditur rëndë kohëve të fundit nga protestat e vazhdueshme, mungesa e stabilitetit politik dhe ndikimi i përhapjes së koronavirusit.

Deri më tash, në Hong Kong janë regjistruar dy vdekje dhe 81 raste të infektimeve me Koronavirus, shkruan “BBC”.

“Ekonomia e Hong Kongut është goditur nga protestat e dhunshme dhe tashmë edhe nga ndikimi i koronavirsuit. Pas vlerësimit të kujdesshëm, unë kam vendosur që banorët e përhershëm t’i marrin nga 10 mijë dollarë të Hong Kongut (rreth 1300 dollarë amerikanë), me qëllim të nxitjes së konsumit dhe lehtësimin e vështirësive financiare”, tha sekretari financiar, Paul Chan.

Autoritetet do t’i zvogëlojnë edhe çmimet e qirasë dhe do të ketë rimbursime në paga dhe në taksa të pronave.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tërmet në kufirin Kosovë-Serbi

Tërmet në kufirin Kosovë-Serbi

Një lajm i mirë, të infektuarit me koronavirus do të lirohen nga Klinika Infektive, përveç 77 vjeçarit

Një lajm i mirë, të infektuarit me koronavirus do të lirohen nga Klinika Infektive, përveç 77 vjeçarit

Mjeku Pipero: Nuk dua të hap panik por të gjithë mund të jemi të infektuar

Mjeku Pipero: Nuk dua të hap panik por të gjithë mund të jemi të infektuar

Koronavirusi në Kosovë, infektologu Ahmeti: 2-3 javët e ardhshme janë vendimtare

Koronavirusi në Kosovë, infektologu Ahmeti: 2-3 javët e ardhshme janë vendimtare

Pendarovski: S’ka nevojë për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme

Pendarovski: S’ka nevojë për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme

Macron: Ne jemi në luftë

Macron: Ne jemi në luftë

Shtyhet për nesër takimi online Merkel – Vuçiq për Kosovën

Shtyhet për nesër takimi online Merkel – Vuçiq për Kosovën

Dyshimet për koronavirus, 48 persona kanë shkuar për analiza sot në QKUK

Dyshimet për koronavirus, 48 persona kanë shkuar për analiza sot në QKUK

Elshani: Ministri Vitia rrezikoi qytetarët e podujevës

Elshani: Ministri Vitia rrezikoi qytetarët e podujevës

Gjendja e të prekurve nga koronavirusi stabile, më e rënduar e 77 vjeçarit

Gjendja e të prekurve nga koronavirusi stabile, më e rënduar e 77 vjeçarit

Qeveria e Zvicrës shpall “gjendjen e jashtëzakonshme” në gjithë vendin

Qeveria e Zvicrës shpall “gjendjen e jashtëzakonshme” në gjithë vendin

Lëvizje të pakta në kufirin mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Lëvizje të pakta në kufirin mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Njoftim i rëndësishëm, ky është orari i ri i punës së marketeve në tërë vendin

Njoftim i rëndësishëm, ky është orari i ri i punës së marketeve në tërë vendin

Kurti me video-mesazh për koronavirusin: Në shtëpi, me duar të pastra

Kurti me video-mesazh për koronavirusin: Në shtëpi, me duar të pastra

SHBA-ja liderëve të Kosovës: Lërini menjëanë dallimet, përqëndrohuni  te shërimi i të prekurve nga virusi

SHBA-ja liderëve të Kosovës: Lërini menjëanë dallimet, përqëndrohuni te shërimi i të prekurve nga virusi

Masa të rrepta sigurie në pikat kufitare, në Vërmicë

Masa të rrepta sigurie në pikat kufitare, në Vërmicë