Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

22.11.2019 13:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

Toyota Corolla është shpallur makina e gjelbër e vitit në panairin e makinave në Los Angeles.

Ndërsa Honda CR-V ka marrë çmimin për fuoristradën e gjelbër të vitit. Në shtetet e bashkuara, deri në 2025, i gjithë prodhimi ynë do të jetë elektrik, hibrid ose me hidrogjen – thotë Bill Fay, zëvendëspresident i Toyota-s për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Edhe pse elektrifikimi është i jashtëzakonshëm, dhe është e ardhmja jonë, motorët me djegie të brendshme nuk do të zhduken shpejt. Teknologjia e djegies së brendshme është më pak e kushtueshme për tu implementuar tek makinat ndaj nëse këto makina do të bëheshin jashtëzakonisht efikase për sa i takon konsumit, dhe me emetime të ulëta karboni, atëherë mund të themi që kemi arritur objektiva të rëndësishëm pavarësisht se e ardhmja flet për elektrifikimin”, u shpreh Ron Cogan, kryeredaktor i “Green Car Journal”.

Në fakt, prodhuesit e makinave në të gjithë botën po kthejnë sytë gjithnjë e më shumë nga makinat elektrike dhe në shown e Los Angelosit, modelet e reja elektrike mbretëruan. Ford, BMW, Hundai, Audi po ashtu erdhën me modelet e tyre mbresëlënëse elektrike. Kërkesa e konsumatorëve për këto makina – thonë ekspertët, po vjen në rritje ndaj edhe vëmendja është kthyer në këtë drejtim. Edhe BMW prezantoi në Los Angeles modelin mini elektrik, që do të jetë i disponueshëm në tregun amerikan, shumë shpejt.

Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

E izoluar me të dashurin, Dua Lipa reflekton: Koronavirusi ishte një “thirrje zgjimi”!

E izoluar me të dashurin, Dua Lipa reflekton: Koronavirusi ishte një “thirrje zgjimi”!

Conte dhe futbollistët pranojnë uljen e pagave tek Interi

Conte dhe futbollistët pranojnë uljen e pagave tek Interi

Arbenita e bllokuar në Londër: Nuk mund të takoj Feron!

Arbenita e bllokuar në Londër: Nuk mund të takoj Feron!

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)