Hollywood: Këta janë filmat më të mirë të rreth shëndetit mendor

13.05.2020 23:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hollywood: Këta janë filmat më të mirë të rreth shëndetit mendor

Hollywoodi është duke e bërë gjithnjë e më e zakonshme nxjerrjen në pah të kushteve të shëndetit mendor në filma. Për shkak se sëmundja mendore prek miliona amerikanë, është një temë jashtëzakonisht e relative. Ndonjëherë, këta filma tregojnë shëndetin mental në një mënyrë që është e pasaktë ose stigmatizuese. Për ata që janë në “biznes” që nuk kanë përvojë të jetuar, mund të jetë e vështirë të përshkruhen.

Sidoqoftë, ka disa filma që tregojnë realisht se çfarë iu bënë të përjetoni sëmundja mendore, dhe duke qenë se muaji maj njihet në botë si Muaji i Ndërgjegjësimit me të prekurit nga Shëndeti Mental, Telegrafi ju sjell këtë artikull të veçantë me filmat që iu preferohet t’i shikoni në këtë periudhë.

NAMI (Aleanca Botërore e Sëmundjeve Mendore) ka sjell një listë me nëntë filmat e famshëm që flasin për problemet me shëndetin mendor.

A Beautiful Mind (2001)

Ky film, i bazuar në një histori të vërtetë, nxjerr në pah jetën e John Forbes Nash, Jr. (Russel Crow), një dijetar i madh i matematikës që jetonte me skizofreni. Filmi tërheq bukur sfidat me të cilat John u përball gjatë gjithë jetës së tij, përfshirë paranojën dhe mashtrimet që ndryshuan karrierën e tij premtuese dhe ndikuan thellësisht në jetën e tij. Përmes magjisë së filmit, shikuesit mund të jetojnë halucinacionet e John-it me të, të cilat ndjehen aq të vërteta për audiencën sikurse në të vërtetë i ndodhin atij.

Matchstick Men (2003)

Roy (Nicolas Cage) është një artist bashkëkohor që punon me protezën e tij për të vjedhur shumë para. Ndërsa ai mund të jetë i sigurt në aftësinë e tij për të vjedhur nga të pasurit, ai lufton në aspekte të tjera të jetës së tij. Çrregullimi obsesiv-kompulsiv i tij (OCD), agorafobia dhe sulmet e panikut e vështirësojnë atë që të largohet nga banesa e tij apo edhe të hapë një derë. Kur zbulon se ka një vajzë 14-vjeçare, ai detyrohet të vlerësojë zgjedhjet e tij në karrierë dhe stilin e jetës së izoluar. Ky burr është një përshkrim i sinqertë i ritualeve dhe sjelljeve të dikujt që jeton me OCD.

It’s Kind of a Funny Story (2010)

Ju nuk do të mendoni se një film, ngjarja e të cilit zhviillohet në një spital të shëndetit mendor mund të ishte një komedi. Sidoqoftë, ky film i realizuar mirë tregon historinë e 16-vjeçarit Craig (Keir Gilchrist) i cili kontrollon veten në një repart psikiatrik për shkak të depresionit dhe idealit të vetëvrasjes. Ai përfundon duke qëndruar në njësinë e të rriturve, sepse krahu i të rinjve është duke u rinovuar. Spitali nuk është një vend i frikshëm dhe pacientët nuk portretizohen si “të çmendur” ose “të rrjedhur” – është një vend i sigurt ku njerëzit që luftojnë po ndihmojnë dhe duke përdorur humorin si një lehtësim nga kushtet e rënda që i sollën atje. Kjo qasje e Hollywoodit për një njësi psikiatrike mund të jetë më komike se çdo skenar i jetës reale, por ndihmon në normalizimin e faktit që ndonjëherë njerëzit kanë nevojë për këtë nivel të kujdesit.

Silver Linings Playbook (2012)

Pas një qëndrimi në një spital të shëndetit mendor, Pat Solatano (Bradley Cooper) detyrohet të kthehet përsëri me prindërit e tij. Simptomat e tij të patrajtuara më parë të çrregullimit bipolar, bënë që ai të humbiste edhe gruan, edhe punën, dhe ai është i vendosur ta rikthejë gruan e tij. Në përpjekjet e tij, Pat takohet me Tiffany (Jennifer Lawrence), e cila ofronhet për ta ndihmuar atë në këmbim të Pat duke qenë partneri i saj i vallëzimit në sallat e vallëzimeve. Linings Silver Linings Playbook përfaqëson gamën e emocioneve që shpesh ndodhin me çrregullim bipolar në një mënyrë të vërtetë dhe të guximshme.

The Perks of Being a Wallflower (2012)

Charlie i paharruar nga shoqëria (Logan Lerman) fillon shkollën e mesme i izoluar dhe i shqetësuar. Për fat të mirë, ai bëhet miq me një grup të të moshuarve karizmatikë, duke përfshirë Sam (Emma Watson) dhe Patrick (Ezra Miller). Miqtë e tij sjellin gëzim në jetën e tij, por trazirat e tij të brendshme arrijnë larg kur përgatitet të largohet për në kolegj. Ndërsa filmi vazhdon, ne mësojmë më shumë rreth udhëtimit të shëndetit mendor të Charlie – nga qëndrimi i tij në një spital psikiatrik deri në detajet e një traume në fëmijëri. Ky film i moshës së ardhshme bën një punë shembullore për të treguar nivelet e larta dhe të ulëta të rritjes me sëmundje mendore.

The Skeleton Twins (2014)

Skena e hapjes së “The Skeleton Twins” tregon personazhet kryesore të filmit, Milo (Bill Hader) dhe Maggie (Kristen Wiig), të dy duke provuar vetëvrasjen. Përpjekja e Milos bën që ai të përfundojë i shtrirë në spital, i cili ribashkon vëllain dhe motrën pas 10 vitesh mashtrimi. Të dy personazhet shprehin depresionin e tyre në mënyra të sinqerta dhe me humor ndërsa mësojnë të pranojnë njëri-tjetrin dhe veten e tyre.

Infinitely Polar Bear (2015)

Cam (Mark Ruffalo), një baba me çrregullim bipolar, bëhet kujdestari i vetëm i dy vajzave të tij ndërsa gruaja e tij (Zoe Saldana) shkon në shkollë pasuniversitare. Gjatë gjithë filmit, Cam përballet me shumë sfida që e bëjnë të vështirë për të që të kujdeset për vajzat e tij. Sidoqoftë, pavarësisht nga ashpërsia e gjendjes së tij (dhe disa metodave unike të prindërimit që e shoqërojnë atë), Cam mëson se ai është një baba i mirë që kujdeset thellësisht për familjen e tij. Pafundësisht “Infinitely Polar Bear” është një portretizim shumë domethënës se si familjet mund të preken nga sëmundja mendore.

Welcome to Me (2015)

Alice (Kristen Wiig) sapo ka vendosur të heqë ilaçet e saj për Çrrregullimin e Personalitetit Kufitar (BPD) kur fiton lotarinë. Ajo blen në mënyrë impulsive me prezantimin e saj në emisionin e saj, me paratë, në të cilat ndan mendimet e saj me botën. Edhe pse portretizohet në një mënyrë humoristike, Alice tregon shumë nga tiparet e BPD-së, përfshirë ndryshimet e humorit dhe marrëdhëniet e paqëndrueshme. Ndërsa sjellja e saj largon njerëzit më të afërt me të, përfshirë këtu terapistin, ajo fillon ta marrë më seriozisht gjendjen e shëndetit të saj mendor dhe punon për të mbajtur të dashurit e saj në jetën e saj. Në këtë proces, ajo falsifikon mitin se një person me BPD është egoist.

Inside Out (2015)

Ky animacion i çuditshëm personifikon emocione të ndryshme brenda mendjes së një vajze të re. Personazhet Gëzimi, Trishtimi, Zemërimi, Frika dhe Neveria përpiqen të ndihmojnë Rileyn përmes transferimit të familjes së saj në San Francisko. Emocionet mësojnë të punojnë së bashku për të ndihmuar Rileyn të përpunojë trazirat e përshtatjes në jetën e saj të re. “Inside Out” është një film i zgjuar, modern dhe i realizuar mirë që e vë shëndetin mendor në një kontekst të ri.

Shpresojmë, ndërsa vazhdojmë të përhapim vetëdijen dhe edukimin, Hollywoodi do të vazhdojë të bëjë filma si ata në këtë listë që tregojnë se si është me të vërtetë sëmundja mendore. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar