Historitë e “Luginës së Vdekjes”, aty ku “dëshmitarët janë sëmurë papritur, madje edhe kanë gjetur vdekjen”

12.02.2019 00:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Historitë e “Luginës së Vdekjes”, aty ku “dëshmitarët janë sëmurë papritur, madje edhe kanë gjetur vdekjen”

Të ndërthurura me legjendat dhe folklorin, dhe që datojnë prej disa shekujsh, janë dëshmitë e shumta që vijnë nga e ashtuquajtura “Lugina e Vdekjes” në Siberi, që shtrihet përgjatë lumit Viljuj i Epërm.

Ata që kanë qenë dëshmitarë të ngjarjeve të pazakonta në këtë rajon, thuhet se janë sëmurur papritur dhe ndonjëherë edhe kanë gjetur vdekjen.

Në vitin 2013, Mikail Vishok udhëhoqi një ekip kërkimor në zemër të Luginës së Vdekjes, duke hetuar ekzistencën e dukshme të “kazanëve”, që thuhej se janë mbetjet e teknologjisë aliene.

Ata u detyruan të braktisin projektin, për shkak të fillimit të papritur të sëmundjes, me simptoma të ngjashme me helmimin nga rrezatimi.

Sipas legjendave, i gjithë rajoni ka qenë një fushëbetejë e madhe në antikitet, kur “topa të zjarrtë” do të hidheshin në tokë nga anije të mëdha aliene.

Këto topa të zjarrtë, vinin nga “kazanët” që do të ngriheshin nga brenda Tokës. Përshkrimi i tyre tingëllon i ngjashëm me armët kundër-ajrore.

Gjatë kësaj beteje, një shpërthim “më i zhurmshëm se kurrë më parë” do ta shkatërronte tërësisht rajonin dhe gjithë jetën në të.

Përshkrimet janë të ngjashme me ato të një shpërthimi bërthamor, i cili rastësisht, mund të shpjegojë arsyen pse çdo njeri që viziton Luginën e Vdekjes, sëmuret brenda pak kohësh. /bota.al/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Historitë e “Luginës së Vdekjes”, aty ku “dëshmitarët janë sëmurë papritur, madje edhe kanë gjetur vdekjen”

Historitë e “Luginës së Vdekjes”, aty ku “dëshmitarët janë sëmurë papritur, madje edhe kanë gjetur vdekjen”

Florentino Perez: Pse të blej sulmues kur Karim Benzema është më i miri në botë

Florentino Perez: Pse të blej sulmues kur Karim Benzema është më i miri në botë

A do të prezantojë Samsung telefonin me ekran me palosje javën e ardhshme?

A do të prezantojë Samsung telefonin me ekran me palosje javën e ardhshme?

UFC nuk do ta lejojë Khabibin që të mos ndeshet deri në nëntor

UFC nuk do ta lejojë Khabibin që të mos ndeshet deri në nëntor

Edmilson takohet me tifozët e Barcelonës në Kosovë, merr edhe një dhuratë

Edmilson takohet me tifozët e Barcelonës në Kosovë, merr edhe një dhuratë

Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?

Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?

Gmail në desktop sjell menunë e shumëpritur

Gmail në desktop sjell menunë e shumëpritur

France Football zgjedh klubet më të madh në botë – Real Madridi mbretëron, pesë klube angleze në top 10

France Football zgjedh klubet më të madh në botë – Real Madridi mbretëron, pesë klube angleze në top 10

Zyrtare: Aaron Ramesy lojtar i Juventusit

Zyrtare: Aaron Ramesy lojtar i Juventusit

Fitoi lotarinë 10 milionëshe, i shpenzoi të gjitha në festa, vetura e femra – tani punon me dru dhe qymyr (Foto)

Fitoi lotarinë 10 milionëshe, i shpenzoi të gjitha në festa, vetura e femra – tani punon me dru dhe qymyr (Foto)

Firefox do të ofrojë mbrojtje nga maluerët kriptografikë dhe gjurmët dixhitale

Firefox do të ofrojë mbrojtje nga maluerët kriptografikë dhe gjurmët dixhitale

Juve do ta bëjë Ramseyn britanikun më të paguar në histori

Juve do ta bëjë Ramseyn britanikun më të paguar në histori

E rrallë: Deveja tërheq makinën, në mes të dimrit! (Video)

E rrallë: Deveja tërheq makinën, në mes të dimrit! (Video)

Barcelona, tani duhet të shqetësohet për situatën aktuale

Barcelona, tani duhet të shqetësohet për situatën aktuale

Zbatoji me përpikëri këto 3 lëvizje dhe do të jesh më e mira që ai ka pasur ndonjëherë në shtrat

Zbatoji me përpikëri këto 3 lëvizje dhe do të jesh më e mira që ai ka pasur ndonjëherë në shtrat

Operacioni i një firme Izraelite për të fshehur teknologjinë e përgjimit të smartfonëve

Operacioni i një firme Izraelite për të fshehur teknologjinë e përgjimit të smartfonëve