Historiani serb ‘godet’ Vuçiqin: Ashpërsuat raportet me Kosovën

31.03.2019 08:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Historiani serb ‘godet’ Vuçiqin: Ashpërsuat raportet me Kosovën

Profesori i Universitetit të Beogradit dhe themeluesi I organizatës se qendrës politike “Zëri” Nikola Samarxhiq ka vlerësuar se pushteti dhe opozita po shfrytëzojnë 20 vjetorin e intervenimit të NATO-së që të “dërgojnë porosi armiqësore botës perëndimore dhe ftesa Rusisë që për fat, Serbinë as nuk e bombardoi as nuk e mbrojti”.

“Nga kërcënojnë me populizëm, klero-nacionalizëm, Rusinë dhe Kinën. Jemi para një humnere prej të cilës, më të mirën prej botëve do na kthejnë tjerët me çmimin që është larg të kuptuarit e tashëm të seriozitetit që elitat dhe shoqëria refuzojnë ta pranojnë “, ka thënë Samarxhiq për “Jutarnj list”, të Zagrebit.

Në analizën për gjendjen në Serbia k ka theksuar se presidenti i Serbisë Vuçiq, në raport ndaj„ me opozitën që mund të llogaris në partneritet me perëndimin”, një të tretën “e ka thith, tjetrën e ka blerë” dhe “një të tretën e ka margjinalizua”.

“Kështu e radikalizuar dhe sheshelizuar ka mbetur e vetmja opozita. Në Vuçiqin janë nisur mendimtarët e njëjtë politik pa ide dhe oferta për alternative reale, ndërsa personalisht pa talent, karizëm dhe forcë, jo vetë, të na bindin dhe të aktivizojnë edhe bindin edhe të tjerët dhe të bindin vetveten” tha ai.

Sipas tij koalicioni anti-Vuçiq, “nuk ka lider të barabartë me ata që patën sukses të lënë vulë me 5 tetor 2000 dhe ndryshimet pozitive që patën ndodhur”.

“Nuk ka asnjë që hapur publikisht të thotë se na duhet një Kosovë e pavarur me të cilën do hiqen kufijtë në vend që të gërmojmë. Se me Malin e Zi na ndan masa e dashurisë së ndërsjellë. Se edhe Kroacisë edhe Serbisë i duhet Bosnja e plotë. Se pa Kroacinë as Serbia as Bosnja nuk mund të mbijetojnë. Institucionet e fuqishme financiare, liria evropiane. Infrastruktura e rregulluar. Arsimi funksional”, ka thënë Samarxhiq.

Protesta e qytetarëve dhe opozitës në Serbi “gjithnjë më të ashpra edhe masovike “, para së gjithave fal reagimit të Vuçiqit dhe “shërbëtorëve të tij “ se me meritën e opozitës dhe shtoi se Serbia „nuk është tepër demokratike, por nuk duron pushtet personal të gjatë të askujt “.

“Disa protestues kërkojnë nga Vuçiqi më shumë Kosovë, me atë edhe më shumë sheshel, me gjatë edhe më shumë Rusi, më pak Evropë. Evropën se kuptojnë. Dobësitë evropiane nuk i konsiderojnë përparësi demokratike, liri dhe procedura”,ka thënë Samarxhiq.

Lidhur me raportet në regjionin e Ballkanit, historian beogradas shprehet se presidenti I Serbisë „ ashpërsoi raportet me Kosovën, ndërkohë që opozita e akuzon për tradhti “, se„ ndërpreu (me presidentin e Malit të Zi Milo) Gjukanoviq dhe përsëri filloi copëtimin e Bosnjës, me kulminacioni në tentimet e pasuksesshme të grusht shtetit në Podgoricë dhe Shkup “.

“Raportet me Kroacinë vuajnë edhe për shkak të retorikës së tij dhe urrejtjes personale që thekson se është personale. Nga dy anët e kufirit bëhen kolona kilometra të gjata të maunave. Kroacia në Serbi ka investuar thuajse një miliardë euro dhe është dy herë më e pasur se Serbia. Kroacia është stacioni i parë dhe rruga e vetme strategjike drejtë civilizimit evropian”, ka thënë Nikola Samarxhiq në tekstin për “Jutarnji list” të Zagrebit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

Bordi i përkohshëm i KEK-ut i shokuar me keqmenaxhimin e kësaj korporate, mbi 1000 vende pune të pa plotësuara

Bordi i përkohshëm i KEK-ut i shokuar me keqmenaxhimin e kësaj korporate, mbi 1000 vende pune të pa plotësuara

Shoqëria civile: LDK të publikojë marrëveshjen me Listën Serbe para votimit të qeverisë

Shoqëria civile: LDK të publikojë marrëveshjen me Listën Serbe para votimit të qeverisë

LDK-ja i reagon VV-së, pas akuzave se është bërë “marionetë e Thaçit” : Nuk është e vërtetë! keqardhje për këtë gjuhë

LDK-ja i reagon VV-së, pas akuzave se është bërë “marionetë e Thaçit” : Nuk është e vërtetë! keqardhje për këtë gjuhë

Sfidat mbeten të mëdha për një vaksinë antikoronavirus, por shpresa ende vazhdon

Sfidat mbeten të mëdha për një vaksinë antikoronavirus, por shpresa ende vazhdon

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra