Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

29.05.2020 10:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Gjykata Kushtetuese mbrëmë ia ka rrëzuar të gjitha pretendimet të cilat i ka përmendur vazhdimisht tash e një muaj. Albin Kurti ende nuk ka reaguar, teksa po i numëron orët e tij të fundit në karrigen e kryeministrit.

Pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë së tij me 2/3 e votave të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, Kurti u angazhua me lëvizjen e tij për të kërkuar zgjedhje të reja. Pretendimi ishte se askush pa ta nuk mund ta formojë qeverinë e re. Këtë kërkuan ta pohojë Gjykata Kushtetuese, por autoriteti përfundimtar në vend për interpretimin e Kushtetutës nuk pati përgjigje pozitive për Kurtin dhe partinë e tij.

Të zhgënjyer e me mllef reaguan shumë zyrtarë të lartë e aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, por ende i heshtur po qëndron shefi i tyre.

Numri dy i LVV-së, Glauk Konjufca tha se vendimi i Kushtetueses “do të shkaktoj revoltë qytetare”.

“S’ka zgjedhje më, badihava paska votu qytetari edhe badihava voton”, deklaroi ai.

Edhe më ashpër reagoi Albulena Haxhiu, nënkryetare e këtij subjekti politik dhe ministre në detyrë e Drejtësisë. Duke e quajtur skandaloz interpretimin e Kushtetueses, ajo tha se “këto vendime mund të thuhet se janë shkruar nga zyra e Hashim Thaçit”, teksa paralajmëroi edhe eskalim të situatës

“Ne nuk e kemi marrë pushtetin me dhunë, ata që kanë bërë pazare duhet të marin përgjegjësi nëse situata eskalon”, ka deklaruar Haxhiu.

Protestat siç duket do të jenë mjeti i pashmangshëm të cilin LVV si opozitë e ardhshme do ta shfrytëzojë si në kohët kur ishte pa pushtet.

E rrezikshme, në anën tjetër, mund të jetë një rezistencë fizike e zyrtarëve të LVV-së për t’i lëshuar zyret e ekzekutivit pasi të votohet qeveria e re me Avdullah Hotin kryeministër. Kjo nuk është mohuar nga zyrtarët e këtij subjekti politik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla