Heqja e taksës jep efektin e vet, 16 maune nga Serbia futen në Kosovë – asnjë nga Bosnja

01.04.2020 15:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Heqja e taksës jep efektin e vet, 16 maune nga Serbia futen në Kosovë – asnjë nga Bosnja

Taksa 100 për qind ndaj mallrave serbe me vendim të qeverisë në detyrë, është shfuqizuar nga sot.

Pas taksës, në fuqi do të hyjnë masat e reciprocitetit të propozuara nga qeveria, ashtu siç kishte paralajmëruar tanimë kryeministri në detyrë, Albin Kurti, shkruan lajmi.net.

E veç sot, në territorin e Republikës së Kosovës kanë hyrë 16 maune me mallra të Serbisë.

Kjo është konfirmuar për lajmi.net edhe nga zëdhënësi i Doganave, Adriatik Stavileci i cili po ashtu ka thënë se ndryshe nga Serbia, nga Bosnja nuk ka hyrë asnjë kamion.

“Në procedurë doganore deri tani janë 16 maune me mallra me origjinë Serbe. Ndërsa nga Bosnja nuk kemi asnjë”, ka thënë Stavileci për lajmi.net.

Stavileci ka treguar edhe për veprimet që po ndërmerren në drejtim të zbatimit të masave të reciprocitetit, ashtu siç është propozuar në vendimin e qeverisë.

Ai tha se vendimi kërkon që për të gjitha certifikatat si fitosanitare, po ashtu edhe veterinare, që dokumentacioni shoqërues të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

“Duke u bazuar në vendimin e qeverisë për zbatmiin gradual të reciprocitetit si parim në marrëdhëniet me Serbinë, ky vendim kërkon që për të gjitha certifikatat si fitosanitare poashtu edhe veterinare si dhe dokumentacioni shoqërues te jenë në përputhje me Kushtetuten e Republikës së Kosovës”, ka thënë në fund Stavileci.

Vlen të theksohet se megjithë heqjen e taksës, Ambasada Amerikane ka dalë përsëri në kundërshtim të kryeministrit Kurti, duke cilësuar se masa të tilla veç sa sjellin problematika të reja karashi krijimit të një atmosfere për rinisjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave