Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer

03.08.2019 23:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer

Drejtori i deritanishëm për Evropën Juglindore të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, Christian Hellbach, ka thënë se vendi i tij përkrah liberalizimin e vizave me Kosovën.

Mirëpo, ai, në një intervistë ekskluzive për “Kohën Ditore”, thotë se kjo çështje ende s’ka përfunduar dhe se ky është një vendim i ndjeshëm politik i shteteve anëtare të BE-së.

“Unë jam shumë optimist që do të përparojmë në çështjen e liberalizimit të vizave. Shumë pozitiv është fakti që Ministria e Brendshme gjermane dhe Ministria e Brendshme e Kosovës tani po bashkëpunojnë ngushtë për të sqaruar çështjet e hapura. Mirëpo të gjithë pjesëmarrësit duhet ta dinë se kjo çështje në fund është një vendim politik i ndjeshëm dhe i brendshëm i shteteve anëtare të BE-së. Dhe që duhet ‘vullnet politik’ për të marrë mbështetje”, ka thënë Ambasadori, ndërsa ka shtuar se “nëse mendojmë se është gjë e mirë, apo jo, kjo ndërlidhet me tema të tjera”.

Ai kritikoi edhe udhëheqësinë e Kosovës duke thënë se nëse “në Kosovë nuk do të ketë ndryshime thelbësore së shpejti, dhe kjo vlen edhe për shtetet e tjera të rajonit, atëherë qytetarët do të artikulojnë mendimet e tyre ndryshe, duke emigruar”.

“Evropa ka nevojë për fuqi punëtore, ne kemi bërë përvoja pozitive me qytetarë nga Ballkani Perëndimor – fundja pa emigrantët nga Shqipëria dhe Kosova në Gjermani do të kishte më pak restorante të mira italiane… Por nëse rajoni edhe më tej do të shfrytëzojë mundësinë për zhvillim dhe të arrijë nivelin e BE-së, ai nuk guxon të vuajë. Kjo është një përgjegjësi e madhe për politikanët dhe shoqërinë civile”, deklaroi ambasadori Hellbach.

Ai pati edhe një shprehje gjermane për zhvillimet në vend e rajon. “Nëse kam mësuar një gjë gjatë këtyre viteve, sa jam marrë me këtë rajon, ajo është që ndryshimet duhet të vijnë nga brenda. Ne mund të hapim perspektiva, të bëjmë oferta, të ofrojmë mbështetje konkrete. Por një shprehje gjermane thotë: Nuk mund ta çosh qenin në krah për gjueti. Ai duhet të vrapojë vetë”, përfundoi Christian Hellbach, drejtor i deritanishëm për Evropën Juglindore të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer

Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer

E kishte kërcënuar që do ta largonte nga PDK’ja, mirëpo Kadri Veseli masakron qengja në Drenicë te Sami Lushtaku

E kishte kërcënuar që do ta largonte nga PDK’ja, mirëpo Kadri Veseli masakron qengja në Drenicë te Sami Lushtaku

Lutfi Haziri e nis fushatën si kandidat për kryeministër i LDK-së: #BesëlidhjaPërShtetin

Lutfi Haziri e nis fushatën si kandidat për kryeministër i LDK-së: #BesëlidhjaPërShtetin

Hashim Thaçi në Burojë për ta festuar ditëlindjen e nënës

Hashim Thaçi në Burojë për ta festuar ditëlindjen e nënës

Deputeti i LDK-së vlerëson Mustafën si unifikues të Partisë, Vjosën e propozon për Kryeministre

Deputeti i LDK-së vlerëson Mustafën si unifikues të Partisë, Vjosën e propozon për Kryeministre

Imponimi për t’i parë sukseset e padukshme, ish-kryeministri Haradinaj nis fushatën në Facebook

Imponimi për t’i parë sukseset e padukshme, ish-kryeministri Haradinaj nis fushatën në Facebook

Sabri Hamiti refuzon Këshillin e Përgjithshëm të LDK’së, largohet krejt nga politika

Sabri Hamiti refuzon Këshillin e Përgjithshëm të LDK’së, largohet krejt nga politika

Wilson: Vuçiq do ta njohë Kosovën, por jo pa një marrëveshje që i përshtatet gjithë Serbisë

Wilson: Vuçiq do ta njohë Kosovën, por jo pa një marrëveshje që i përshtatet gjithë Serbisë

Vuçiq komenton zgjedhjet në LDK, përmend Lutfi Hazirin e Isa Mustafën

Vuçiq komenton zgjedhjet në LDK, përmend Lutfi Hazirin e Isa Mustafën

As gjobat nuk po kryejnë punë, 73 aksidente brenda 24 orëve

As gjobat nuk po kryejnë punë, 73 aksidente brenda 24 orëve

Shpejtim Bulliqi dorëhiqet nga LDK

Shpejtim Bulliqi dorëhiqet nga LDK

Agim Veliu: Kam pasur gatishmëri për ta udhëhequr LDK-në

Agim Veliu: Kam pasur gatishmëri për ta udhëhequr LDK-në

Pacolli e uron Mustafën për rizgjedhjen në postin e kryetarit të LDK-së

Pacolli e uron Mustafën për rizgjedhjen në postin e kryetarit të LDK-së

Wilson: Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Wilson: Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Krasniqi: Zgjedhjet s’kanë alternativë, në PDK vendimet i merr Kadri Veseli

Krasniqi: Zgjedhjet s’kanë alternativë, në PDK vendimet i merr Kadri Veseli

Këto janë akuzat e mediave serbe, për të cilat reagoi Haradinaj

Këto janë akuzat e mediave serbe, për të cilat reagoi Haradinaj