Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

03.06.2019 15:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

 Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka vizituar sot kryetarin e Këshillit të Bashkësisë Islame, Naim Aliu, për të dhënë mesazhin e fundit në prag të festës së Fitër Bajramit

“Jam i nderuar që jam sot bashkë me kryetarin Aliu për të përcjellë mesazhin e fundit për Fitër Bajramin. Kemi kaluar një muaj të sakrificës dhe lutjeve tona përmes urisë. E lus Zotin që ashtu sic na ka krijuar të barabartë, ashtu të na gjej të barabartë në këtë festë në shtëpitë dhe sofrat tona”.  

“Vetëm në këtë muaj ka filluar ndërtimi i 26 shtëpive për familjet skamnore, kemi rregulluar infrastrukturën për tri xhami, në Balec, në fshatin Pidiq dhe në Kmetoc. Kemi dhënë tokë për xhaminë e “Zabelit” dhe jemi në procedurë të dhënies së tokës për xhaminë e Velekincës së Epërme”, ka thënë Haziri.

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame, Naim Aliu, e ka falënderuar kryetarin Haziri për vizitën dhe bashkëpunimin e ofruar në vazhdimësi.

“Më lejoni t’ju urojë Fitën Bajramin, duke e lutur të Madhin Zotin që të na e pranojë të gjitha punët që i kemi bërë gjatë këtij muaji, agjërimin, namazin, lutjet dhe zekatin. E falënderoj edhe kryetarin Haziri që gjatë këtij muaji, por edhe sot, ka gjetur kohë që të jemi bashkë dhe të urojmë besimtarët. Ju informoj se KBI gjatë këtij muaji ka shtruar mbi 3 mijë iftare për të gjitha kategoritë”, tha Aliu.

Kreu i Gjilanit ka konfirmuar se është vendosur edhe për dhënien e tokës për selinë e Bashkësisë Islame, e cila do të jetë krahas institucioneve të tjera shtetërore sepse bartë shumicën e anëtarëve dhe besimtarëve të saj në Gjilan.

“E falënderoj Bashkësinë Islame edhe për kultivimin e dialogut fetar sepse kemi bashkëpunim të mirë më të gjitha komunitetet fetare, sic është kisha ortodokse, kisha protestante dhe komuniteti sadi. Po ashtu, dua t’ju informoj se jemi në procedurë të shenjëzimit të varrezave të qytetit”, tha Haziri.

Kryetari i KBI’së, Naim Aliu, e ka falënderuar kryetarin Haziri për mbështetjen edhe në këtë aspekt në sigurimin e tokës për selinë e tyre./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KMLDNJ bisedimet për krijimin e Qeverisë janë kushtëzuar me ndarjen e posteve

KMLDNJ bisedimet për krijimin e Qeverisë janë kushtëzuar me ndarjen e posteve

Bizneset kërkojnë uljen e tarifave nga bankat komerciale

Bizneset kërkojnë uljen e tarifave nga bankat komerciale

“Jo rastësisht ishe ministër i propagandës”, Vjosa Osmani i përgjigjet ashpër Vuçiqit

“Jo rastësisht ishe ministër i propagandës”, Vjosa Osmani i përgjigjet ashpër Vuçiqit

Vuçiq flet me Macron edhe për zgjidhjen Kosovë-Serbi

Vuçiq flet me Macron edhe për zgjidhjen Kosovë-Serbi

Grabitet një barnatore në Gjilan

Grabitet një barnatore në Gjilan

ORCA: Profesorët në Kosovë më të paguarit në rajon

ORCA: Profesorët në Kosovë më të paguarit në rajon

64 aktakuza për 24 orë

64 aktakuza për 24 orë

Surroi për Mini-Schengenin: Shtetet që s’e kanë kryer arritjen e paqes e kanë të vështirë të krijojnë hapësira të tjera

Surroi për Mini-Schengenin: Shtetet që s’e kanë kryer arritjen e paqes e kanë të vështirë të krijojnë hapësira të tjera

Kurti për Samitin e Ohrit: Rama mos të ngutet, të konsultohet me Kosovën para Beogradit

Kurti për Samitin e Ohrit: Rama mos të ngutet, të konsultohet me Kosovën para Beogradit

Thaçi-Macronit: Kosova është e gatshme për marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi-Macronit: Kosova është e gatshme për marrëveshje paqësore me Serbinë

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Shkup: Prodhuesit kërkojnë të lejohet eksporti i lules së kanabisit

Shkup: Prodhuesit kërkojnë të lejohet eksporti i lules së kanabisit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

Heshtja e Albin Kurtit për Gjykatën Speciale, nuk reagoi as për Rexhep Selimin, e dikur thoshte se nuk i dorëzon ish-luftëtarët

Heshtja e Albin Kurtit për Gjykatën Speciale, nuk reagoi as për Rexhep Selimin, e dikur thoshte se nuk i dorëzon ish-luftëtarët

Nëse koalicioni Nisma-AKR-PD hyn në Kuvend, këta janë gjashtë deputetët që e përfaqësojnë

Nëse koalicioni Nisma-AKR-PD hyn në Kuvend, këta janë gjashtë deputetët që e përfaqësojnë

Fatmir Limaj: PZAP gardian i fuqishëm – Nisma dhe partnerët janë parti parlamentare (VIDEO)

Fatmir Limaj: PZAP gardian i fuqishëm – Nisma dhe partnerët janë parti parlamentare (VIDEO)