Haziri uron nxënësit dhe mësimdhënësit për vitin e ri shkollor

02.09.2019 11:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri uron nxënësit dhe mësimdhënësit për vitin e ri shkollor

Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka uruar të gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit, duke shprehur bindjen se në Gjilan çdo vit do të ketë vetëm ngritje të cilësisë së arsimit dhe të kushteve më të mira për punë dhe mësim.

“Është dita e parë e mësimit për këtë vit shkollor, por është edhe viti i parë i shkollimit për fëmijët të cilët janë ulur në bankat e shkollës për të nisur mësimin e shkronjave si hapa të parë të arsimimit dhe edukimit. Arsimi, vazhdon të jetë prioriteti i parë i qeverisjes në Gjilan. Jemi të angazhuar për kushte më të mira, për mbështetje të fuqishme dhe për cilësi. Po punojmë bashkërisht që Gjilani të jetë edhe më tutje elitë sa i përket arsimimit dhe sukseseve në cilësinë e mësimit”, ka thënë Haziri, që ka shtuar vetëm me ngritjen e cilësisë, vendi ka seuksese dhe zhvillim.

“Vetëm me ngritje të cilësisë në arsim mund të kemi suksese dhe zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. Gjilani ka kapacitete, ka mundësi dhe punon që kuadrot që dalin nga kjo komunë të jenë konkurruese të fuqishme në tregun e punës kudo në Europë dhe gjetiu. Me këtë rast, dua të përmend sukseset që kanë treguar në veçanti shkolla “Thimi Mitko”, e cila nga sot fillon mësimin me dy ndërrrime, sikurse edhe shkollën “Bajram Curri”. Urime dhe qoftë i mbarë për të gjithë ky vit shkollor”, ka shtuar kryetari Haziri.

Përndryshe, në vitin shkollor 2019/2020 në Gjilan mësimin do të ndjekin 17 mijë e 233 nxënës, prej tyre 12 e 573 nxënës nga klasa 1-9, në shkollat e mesme janë regjistruar 4660 nxënës, ndërkaq në klasën e parë janë regjistruar 1350 nxënës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lugina e Preshevës insiston në reciprocitet me të drejtat e serbëve në Kosovë

Lugina e Preshevës insiston në reciprocitet me të drejtat e serbëve në Kosovë

Aktakuzë për veprën penale keqpërdorim i pozitës zyrtare

Aktakuzë për veprën penale keqpërdorim i pozitës zyrtare

Serwer: Prishtina dhe Tirana ta harrojnë idenë e “Shqipërisë së Madhe”

Serwer: Prishtina dhe Tirana ta harrojnë idenë e “Shqipërisë së Madhe”

Ministria njofton për heqjen e homologimit të automjeteve të reja

Ministria njofton për heqjen e homologimit të automjeteve të reja

Nëpër rrugët e Prishtinës do të vendosën semaforë të rinj

Nëpër rrugët e Prishtinës do të vendosën semaforë të rinj

Shtyhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Shtyhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Në MPB do të bëhet prezantimi për strategjinë për Armë të Vogla dhe të Lehta

Në MPB do të bëhet prezantimi për strategjinë për Armë të Vogla dhe të Lehta

Pendarovski: Çdo zgjidhje mes Prishtinës dhe Beogradit  me garanci ndërkombëtare është e pranueshme

Pendarovski: Çdo zgjidhje mes Prishtinës dhe Beogradit me garanci ndërkombëtare është e pranueshme

Hapet Qendra e 12-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Gjilan

Hapet Qendra e 12-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Gjilan

Osmani takohet me shefin e EULEX-it, Thran

Osmani takohet me shefin e EULEX-it, Thran

Thaçi kërkon nga KQZ që të certifikon zgjedhjet dhe t’i hapet rrugë krijimit të institucioneve të reja

Thaçi kërkon nga KQZ që të certifikon zgjedhjet dhe t’i hapet rrugë krijimit të institucioneve të reja

Sa përfituan komunat për kokë banori nga Buxheti i Kosovës për vitin 2019

Sa përfituan komunat për kokë banori nga Buxheti i Kosovës për vitin 2019

Ushtari i FSK-së, Baki Ejupi ndërron jetë pasi pëson infarkt në vendin e punës

Ushtari i FSK-së, Baki Ejupi ndërron jetë pasi pëson infarkt në vendin e punës

Grenell nuk do të gjejë zgjidhje të shpejtë për çështjen e Kosovës

Grenell nuk do të gjejë zgjidhje të shpejtë për çështjen e Kosovës

Presidenti Thaçi: Krenohemi me ushtarët e Republikës së Kosovës

Presidenti Thaçi: Krenohemi me ushtarët e Republikës së Kosovës

Labi: Haradinaj më ka premtuar që do të jem në pesë deputetët e parë

Labi: Haradinaj më ka premtuar që do të jem në pesë deputetët e parë