Haziri thotë se LDK e VV janë marrë vesh që autostrada e Dukagjinit të mos ndërtohet

05.12.2019 23:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri thotë se LDK e VV janë marrë vesh që autostrada e Dukagjinit të mos ndërtohet

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se LDK ka marrëveshje me Albin Kurtin për zbardhjen e vrasjes së veprimtarëve të LDK-së.

Haziri ka folur edhe për rastet e vrasjeve të pasluftës dhe mos zbardhjen e tyre deri më tani.

Ai ka thënë se deri kjo punë ka qenë nën përgjegjësinë e ndërkombëtarëve por sipas tij zbardhja nuk ka ndodhur.

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë në Rtv Dukagjini se personalisht nuk është për të drejtuar gishtin ndaj ndonjë subjekti të caktuar si të përfshirë në vrasjet e veprimtarëve të kësaj partie.

Ai ka thënë se ka shpresë se një pjesë të vrasjeve do të mund t’i zbardh Gjykata Speciale por sipas tij pjesa e mbetur e rasteve do të mbesin ën përgjegjësinë e institucioneve të Kosovës.

“Është një pjesë e marrëveshjes me zotin Kurti [ që ka bërë LDK-ja për vrasjet e pasluftës]. Zotimi i Kurtit është që do të merret me prioritet me të gjitha rastet e dhunës dhe vrasjeve të pasluftës”.

Haziri ka folur edhe për disa nga çështjet e nxehta që i preokupojnë qytetarët pas zgjedhjeve parlamentare.

Haziri ka thënë se Autostrada e Dukagjinit nuk do të ndërtohet dhe sipas tij kjo është një dakordim me Vetëvendosjen, përcjell Telegrafi.

“Marrëveshja jonë parasheh zgjerimin e rrugëve regjionale, e që përfshinë edhe rrugët e Dukagjinit por ndërtim të rrugëve të reja nuk do të ketë…Kjo është pjesë e marrëveshjes që edhe unë kam marrë pjesë dhe palët janë pajtuar se duk do të ketë autostrata të reja”.

Haziri ka thënë se lokacioni i stadiumit të Reprezentacionit të Kosovës do të jetë në Bernicë bazuar në vlerësimet e ekspertëve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PDK: Lajm i rrem, kryetari Veseli nuk është takuar me as një lider të as një partie

PDK: Lajm i rrem, kryetari Veseli nuk është takuar me as një lider të as një partie

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Qeveria në detyrë ka mjete financiare për festimin përvjetorit të Pavarësisë

Qeveria në detyrë ka mjete financiare për festimin përvjetorit të Pavarësisë

Autobusi që vinte nga Serbia del nga rruga në Lluzhan

Autobusi që vinte nga Serbia del nga rruga në Lluzhan

Për herë të parë Thaçi thotë se s’është vetëm një adresë e vetme për formim të Qeverisë

Për herë të parë Thaçi thotë se s’është vetëm një adresë e vetme për formim të Qeverisë

Deputeti i VV’së: S’ka Qeveri të pakicës, shpejt takohen Kurti e Mustafa

Deputeti i VV’së: S’ka Qeveri të pakicës, shpejt takohen Kurti e Mustafa

Selimi: Thaçi ka thënë se s’do të lejojë të ndodhë koalicioni VV-LDK sa të jetë president

Selimi: Thaçi ka thënë se s’do të lejojë të ndodhë koalicioni VV-LDK sa të jetë president

Tahiri: Thaçi e Rama bënë gabim historik, unë s’e lejova Serbinë të hapë tema territoresh

Tahiri: Thaçi e Rama bënë gabim historik, unë s’e lejova Serbinë të hapë tema territoresh

Pallaska tregon se pse nuk pret të aprovohet padia e Ramës ndaj Haradinajt

Pallaska tregon se pse nuk pret të aprovohet padia e Ramës ndaj Haradinajt

Haradinaj priti në takim ambasadorin William Walker

Haradinaj priti në takim ambasadorin William Walker

‘Më së pakti injorant’/ Haradinaj: Rama i angazhuar në ndarjen e Kosovës. Veprim i dëmshëm

‘Më së pakti injorant’/ Haradinaj: Rama i angazhuar në ndarjen e Kosovës. Veprim i dëmshëm

Merovci publikon foto të sekretarit të LDK-së që ishte rrahur rëndë nga serbët para luftës

Merovci publikon foto të sekretarit të LDK-së që ishte rrahur rëndë nga serbët para luftës

Kurti: Jemi aq afër marrëveshjes me LDK’në saqë po u afruam edhe më, merremi vesh

Kurti: Jemi aq afër marrëveshjes me LDK’në saqë po u afruam edhe më, merremi vesh

Elmi Reçica, i ftuari i rradhës i Gjykatës Speciale

Elmi Reçica, i ftuari i rradhës i Gjykatës Speciale

Mediat greke kërkojnë që të shpallet ‘non grata’ gazetarja e Top Channel, bëri emisionin me temë: “Derviciani, fshati që refuzon shqipen”

Mediat greke kërkojnë që të shpallet ‘non grata’ gazetarja e Top Channel, bëri emisionin me temë: “Derviciani, fshati që refuzon shqipen”

Shqiptarët ekzekutuan snajperistin në Londër, policia publikon emrat dhe foto

Shqiptarët ekzekutuan snajperistin në Londër, policia publikon emrat dhe foto