Haziri nuk ia lë asnjë deklaratë VV’së, i përgjigjet edhe Bislimit: E dini rolin tim

03.11.2019 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri nuk ia lë asnjë deklaratë VV’së, i përgjigjet edhe Bislimit: E dini rolin tim

Kënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka vendosur t’i kthejë “kokë më kokë” secilën deklaratë të zyrtarëve të Vetëvendosjes, me të cilën LDK’ja po negocion për krijimin e Qeverisë.

Nga deklaratat e fundit publike të Lutfi Haizit, LDK duket se i ka vënë benzinë negociatave që ajo ka me Vetëvendosjes për krijimin e Qeverisë së re.

Haziri thotë se Besnik Bislimi, nënkryetar i VV’së dhe e gjithë partia e Albin Kurtit e di rolin që ai e ka në LDK dhe në negociatat për krijimin e Qeverisë.

“E di fortë mire rolin tim.z.Bislimi dhe VV po ashtu…tjerat shihen me kohë”, ka thënë Haziri të dielën për Gazetën Express.

Kjo përgjigje e Hazirit vjen në vazhdim të serisë të përplasjeve që ai ka nisur me zyrtarë të VV’së, përmes deklarimeve publike, kryesisht në rrjete sociale e në studi televizive.

Gjatë ditës, mënkryetari i Vetëvendosjes, Besnik Bislimi, i cili udhëheq grupin punues të partisë së tij në negociatat me LDK’në, sot tha se Lutfi Haziri nuk ka peshë në bisedimet që po i bëjnë për koalicion qeverisës.

“Ai mund të thotë çkado mirëpo nuk luan rol të rëndësishëm, nuk çon peshë në bisedimet tona që po i zhvillojmë me LDK-në’’, ka thënë Bislimi për Periskopin.

Haziri, të shtunën në një postim në Facebook, shkroi se emri i kryeministrit të ri, gjithsesi se do të kalojë përmes zyrave të LDK’së.

’Tashmë dihet që asnjë parti s’mund ta formojë qeverinë e vetme sepse sistemi zgjedhor në Kosovë nuk e mundëson këtë. Ky vend ka nevojë për qeverisje të mirë si për ajër. Por, ajo që është e qartë është se emri i kryeministrit kalon nëpër zyre të LDK’së!’’, kishte shkruar Haziri.

Kjo deklaratë është e njohur prej Hazirit. Se kryeministri i ri kalon nëpër zyre të LDK’së, nënkryetari i kësaj partie e kishte thënë edhe javë më parë.

Ndërkaq negociatat mes LDK’së e VV’së kishin filluar menjëherë pas rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 6 tetorit, të cilat – sipas atyre rezultateve – i fitoi partia e Kurtit.

Takimet nisën me dy kandidatët për kryeministër, Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, për të vazhduar më pas me grupe punuese që kryesisht përfshinin profesorë të fushave të caktuara.

Megjithatë, një javë më parë, kreu i LDK’së, Isa Mustafa, njoftoi papritmas që rol kyc në negociatat me VV’në do të ketë Lufti Haziri./Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Varësia nga smartphonet një në katër të rinjët, të e rejat “viktimat më të mëdha”

Varësia nga smartphonet një në katër të rinjët, të e rejat “viktimat më të mëdha”

Diplomacia e lodhët: S’parashikohen ditë të mira për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Diplomacia e lodhët: S’parashikohen ditë të mira për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Foto/ Tërmeti shkakton panik, qytetarët dalin në sheshet kryesore të Tiranës

Foto/ Tërmeti shkakton panik, qytetarët dalin në sheshet kryesore të Tiranës

Challandes: Kemi mundësi reale për t’u kualifikuar në Euro 2020

Challandes: Kemi mundësi reale për t’u kualifikuar në Euro 2020

Instituti Hidrometeorologjik tregon se si do të jetë moti në Kosovë të dielën

Instituti Hidrometeorologjik tregon se si do të jetë moti në Kosovë të dielën

Baton Haxhiu në Open: Në Shqipëri mungon kultura e reagimit për emergjencat

Baton Haxhiu në Open: Në Shqipëri mungon kultura e reagimit për emergjencat

I mbijetuari i tërmetit, Klajdi Qato: Mendova se i humba shpresat

I mbijetuari i tërmetit, Klajdi Qato: Mendova se i humba shpresat

Nga Kina vijnë 2 milionë Euro për Shqipërinë, por jo prej qeverisë

Nga Kina vijnë 2 milionë Euro për Shqipërinë, por jo prej qeverisë

Rama vizitë dy vogëlushëve të mbijetuar nga tërmeti, Alesios dhe Aurelit (Video)

Rama vizitë dy vogëlushëve të mbijetuar nga tërmeti, Alesios dhe Aurelit (Video)

Qeni u shpëton jetën/ Nuk i la që të flinin natën e tërmetit duke u tërhequr batanijen (Foto)

Qeni u shpëton jetën/ Nuk i la që të flinin natën e tërmetit duke u tërhequr batanijen (Foto)

Tërmeti që shuajti 3 breza, Ami nuk mban dot lotët

Tërmeti që shuajti 3 breza, Ami nuk mban dot lotët

Nëse Kosova kualifikohet në Euro 2020 – hyn në këtë grup

Nëse Kosova kualifikohet në Euro 2020 – hyn në këtë grup

Kurti thotë se Prokuroria Speciale nuk po i ndjekë kriminelët e luftës

Kurti thotë se Prokuroria Speciale nuk po i ndjekë kriminelët e luftës

Tërmeti/ Rama: Investigimi i banesave të bëhet me ‘4 sy’, dy shqiptarë dhe dy të huaj

Tërmeti/ Rama: Investigimi i banesave të bëhet me ‘4 sy’, dy shqiptarë dhe dy të huaj

Pas shortit për grupe Euro 2020, dardanët nëse arrin kualifikimin do të jenë pjesë e këtij grupi

Pas shortit për grupe Euro 2020, dardanët nëse arrin kualifikimin do të jenë pjesë e këtij grupi

Ambasadori turk: Turqia ka shprehur gatishmërinë e saj për ndihmë

Ambasadori turk: Turqia ka shprehur gatishmërinë e saj për ndihmë