Haziri: Nëse shohim kalkulime të partive tjera, bëjmë koalicion parazgjedhor me VV-në e PSD-në

05.08.2019 18:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri: Nëse shohim kalkulime të partive tjera, bëjmë koalicion parazgjedhor me VV-në e PSD-në

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se LDK’ja ka vendosur të shkojë e vetme në zgjedhje e reja të parakohshme, megjithatë thotë se nëse vërejnë kalkulime të partive tjera, atëherë do të mund të futen në koalicion parazgjedhor me Lëvizjen Vetëvendosje dhe Partinë Socialdemokrate për të fituar zgjedhjet.

“LDK’ja do të hyjë e vetme në zgjedhje, nëse të tjerët kalkulojnë, atëherë ne natyrisht me partitë opozitare, siç është Vetëvendosje dhe PSD’ja, lehtë do të krijojmë një koalicionin të madh për fitore. Por parimisht Kuvendi i LDK’së ka vendosur që të shkojë e vetme”, ka thënë Haziri në një përgjigje për Gazetën Express.

Ndërkohë sa i përket shqetësimit të deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiut, se mund të krijohet një qeveri teknike deri më 22 gusht, Haziri ka thënë se të gjitha mundësit janë hargjuar, dhe zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme dhe rruga e vetme drejt legjitimitetit.

“Të gjitha opsionet kanë ra për tokë. Pritet shpërbërja me të 22-tin dhe 40 ditë pas saj është proces zgjedhor”, ka sqaruar tutje.

Haziri ka thënë se LDK’ja e ka sqaruar që zgjedhjet janë rruga e vetme në situatën aktuale.

“ Pa LDK ska as zgjedhje as zgjidhje. Ne sot e kemi konfirmuar zgjedhjet janë rruga e vetme. Le ta largojnë frikën gjithë ata që e kanë se nuk ndodh një gjë e tillë”, ka potencuar Haziri për Gazetën Express.

Mirëpo 22 gushti po i duket datë e largët Lëvizjes Vetëvendosje për të shpërndarë Kuvendin e Republikës së Kosovës. Kështu ka thënë sot deputetja e kësaj partie, Albulena Haxhiu.

Sipas saj kjo hapësirë e madhe kohore mund të jetë një mundësi që partitë tjera politike të futen në pazare për qeveri teknike apo një mandatar të ri pa zgjedhje.

“Caktimi i seancës për shpërbërjen e Kuvendit me datë 22 duket shumë i largët për dy arsye të paktën. Së pari për shkak të nevojave që ka vendi për shkuarjen sa më parë në zgjedhje dhe së dyti për shkak mundësisë që subjektet tjera të futen në pazare për qeveri teknike ose mandatar të ri pa zgjedhje” kishte shkruar Haxhiu pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, raporton Gazeta Express.

Ajo kishte thënë se datat e tyre për ta shpërndarë Kuvendin kanë qenë 8 apo 14 gushti./GazetaExpress/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi i shqiptarit: 11 vagona treni më kaluan mbi trup, sot jetoj pa këmbë e duar

Rrëfimi i shqiptarit: 11 vagona treni më kaluan mbi trup, sot jetoj pa këmbë e duar

Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Skandaloze: Çmimi i naftës në Kosovë ishte kurdisur nga kompanitë, fitonin deri në 135 për qind

Skandaloze: Çmimi i naftës në Kosovë ishte kurdisur nga kompanitë, fitonin deri në 135 për qind

Po fillon zbatimi i recetës elektronike

Po fillon zbatimi i recetës elektronike

Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Haradinaj: Kosova i përket botës, të cilës i prinë Amerika dhe do të jetë gjithmonë krah saj në rreshtin e paqes

Haradinaj: Kosova i përket botës, të cilës i prinë Amerika dhe do të jetë gjithmonë krah saj në rreshtin e paqes

Tjetër skandal, Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librat shkollorë në Shqipëri

Tjetër skandal, Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librat shkollorë në Shqipëri

Policia e Kosovës shpall në kërkim dy persona të dyshuar

Policia e Kosovës shpall në kërkim dy persona të dyshuar

Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Albin Kurti: Shpend Maxhuni as nuk është dashur të dekorohet e lëre të kthehet në polici

Albin Kurti: Shpend Maxhuni as nuk është dashur të dekorohet e lëre të kthehet në polici

Franca ratifikon Protokollin e Maqedonisë së Veriut për në NATO

Franca ratifikon Protokollin e Maqedonisë së Veriut për në NATO

Hapet Qendra e 13-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Obiliq

Hapet Qendra e 13-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Obiliq

Acarimi i raporteve Kosovë-Shqipëri ndër vite

Acarimi i raporteve Kosovë-Shqipëri ndër vite

BQK: Çmimet për sigurimin e veturave nuk janë ndryshuar nga viti 2001

BQK: Çmimet për sigurimin e veturave nuk janë ndryshuar nga viti 2001

Haradinaj pret në takim investitorë nga Shqipëria dhe Izraeli

Haradinaj pret në takim investitorë nga Shqipëria dhe Izraeli

Koalicioni, nesër pritet takimi Kurti-Mustafa

Koalicioni, nesër pritet takimi Kurti-Mustafa