Haziri ndan mirënjohje për personalitetet e Gjilanit që kanë arritur suksese shkencore në nivel republikan, regjional dhe ndërkombëtar

21.06.2017 13:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri ndan mirënjohje për personalitetet e Gjilanit që kanë arritur suksese shkencore në nivel republikan, regjional dhe ndërkombëtar

Me rastin e festave të lirisë, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka ndarë sot mirënjohje për të arriturat më të mëdha të gjilanasve në nivel republikan, regjional dhe ndërkombëtar, kryesisht në shkencat e matematikës.
Për kontributin e madh në nxjerrjen e kuadro të matematicientëve është nderuar profesor Festim Shkodra, përderisa Fadil Shabani për kontributin e tij të lartë në menaxhimin e shkollës fillore “Nazim Hikmet” në Dobërçan.

Sabina Hazirit, kirurge nga Gjilani, e cila jeton dhe punon në Zvicër, i është dhënë mirënjohje për mbështetjen dhënë shëndetësisë së Gjilanit, duke e sjellë si donacion një sallë operacioni të fjalës së fundit nga Zvicra.
“Kjo kirurge e re është fytyra më e mirë dhe më e pastër e gjilanases që jeton dhe punon në Zvicër”, tha Haziri.

Ndërkaq, për sukksesin e jashtëzakonshëm në shkencat e matematikës janë nderuar studentët të cilët po shkëlqejnë në universitetet botërore: Doruntina Sylejmani, bursiste Komunës së Gjilanit dhe e qeverisë amerikane (Princeton University), Hamdi Dervodeli, bursist i Komunës së Gjilanit dhe i qeverisë së japoneze (Kyoto University), Gëzim Ademi, bursist i qeverisë franceze në studimet master (Université de Besançon) dhe Dorlir Ahmeti për suksesin e jashtëzakonshëm në hartimin e testeve të matematikës në garat ndërkombëtare.

Riza Syla punëtor i QPS-së është shpallur punëtori i vitit 2016/2017, sikur që është nderuar me mirënjohje edhe për kontributin e tij jetësor kushtuar asistencës sociale dhe shpërndarjes së mbështetjes sociale për shumë familje në nevojë.

Ndërkohë, kryetari Lutfi Haziri ka ndarë mirënjohje Post Mortum për veprimtarët, Ilir Mustafa e Gani Hajrullahu për kontributin e jashtëzakonshëm në shërbim të atdheut.

Në fund, kryetari Haziri ka paralajmëruar se aktivitetet në kuadër të Ditëve të Lirisë përmbyllen më 24 qershor me një ceremoni të veçantë kushtuar veprimtarisë së kolosit të letrave shqipe, Beqir Musliu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi