Haziri i reagon Pal Lekajt: E turpshme të kërkohet largimi i Ambasadorit

31.03.2019 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri i reagon Pal Lekajt: E turpshme të kërkohet largimi i Ambasadorit

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri e ka quajtur të turpshme kërkesën e Pal Lekajt pse kërkoi largimin e Ambasadorit të Zvicrës në Kosovë, i cili tha se me paratë për veteranët e rrejshëm ishin rregulluar plot punë në Kosovë.

Megjithëkëtë, Lutfi Haziri, ka thënë se Ambasadori zviceran e ka thënë një të vërtetë prej pozitës së mikut të Kosovës.

“Ai është sjell, jo si diplomat, por si mik i Kosovës, ai ka folur në Skenderaj si miku më i mirë i shqiptarëve të Kosovës. Nëse dikush si ai përmend probleme të faktuara me të cilat sot prokuroria merret, ne nuk duhet me pas kurrfarë tjera përves me i thanë faleminderit……pastaj e turpshme është me kërku me largu apo me shpall personan non grata ambasadorin vetëm pse është treguar miqësor me Kosovë”, ka thënë Haziri për KOsovapress.

Ambasadori zviceran, Jean-Hubert Lebet, ka nxitur reagime të mëdha në Kosovë pas deklarimeve në Skenderaj se “Zvicra po ndërton ujësjellës në Kosovë, ndërsa ju po i paguani veteranët e rrejshëm”. E gjithë kjo ka marrë një dimension të ri pasi njeriu i kryeministrit Haradinaj, Pal Lekaj, tha se po të kishte kompetenca do ta dëbonte diplomatin zviceran.

Edhe ish-ambasadori i Kroacisë në Kosovë, Zlatko Kramaric, në vitin 2010 kishte trazuar politikën kosovare, duke thënë se ata vendin e trajtojnë si një “lopë qumështi”.

“Shumë prej akterëve të jetës publike dhe politike kanë shndërruar shtetin në lopë qumështi dhe sillen sipas parimit: merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”, ishte shprehur Kramaric, në artikullin e tij “Letër nga Kosova”, që në gazetën kroate është titulluar “Nuk ka dallim mes evropianëve dhe ballkanasve”.

Por, ai nuk ishte ndalur me kaq.

Zlatko Kramaric kishte vazhduar përshkrimin e tij për Kosovën dhe udhëheqësit e saj, duke shkruar se “dëshira për shtetin ende nuk ka kuptimin e asaj që ata që kanë marrë mandatin dhe besimin e qytetarëve të udhëheqin drejt dhe suksesshëm me shtetin” dhe se “askush nuk ka asgjë kundër privilegjeve dhe jetës së lehtë”.

Komentet e diplomatit kishin nxitur një sërë shkrimesh në mediat kroate.

“Slobodna Dalmacia” kishte njoftuar se pas këtij shkrimi, Zlatko Kramaric është “qortuar” nga ministri i Punëve të Jashtme dhe Integrimeve Evropiane të Republikës së Kroacisë, Gordan Jandrokovic.

Për këto fjalë atë botë Presidenca e Kosovës në krye me Fatmir Sejdiun kishte reaguar duke thënë se reagimi do t’i përcillet shtetit kroat.

“Ka qëndrim Presidenca për këtë, por ky qëndrim do të përcillet përmes institucioneve”, kishte thënë zëdhënësi i Presidencës së Kosovës për Gazetën Express më 2010.

Kramaric atë kohë ishte dërguar si ambasador i Kroacisë në Shkup

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë