Haxhiu: Qeveria po fsheh vendimin për ndarjen e 10 milionë eurove për rrymën e shpenzuar në veri

13.05.2020 17:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haxhiu: Qeveria po fsheh vendimin për ndarjen e 10 milionë eurove për rrymën e shpenzuar në veri

Sot, në mbledhjen e rradhës të Komisionit për te Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, u diskutua lidhur me vendimin e Qeverisë në detyrë për ndarjën e shumës prej 10 milionë eurove, për rrymën e shpenzuar në veri. Me kërkesë të deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu, i ftuar në këtë mbledhje ishte Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, për të dhënë vlerësim nëse ka shkelje të të drejtave të njeriut, nga ana e Qeverisë pas marrjës së këtij vendimi.

Duke u bazuar në deklaratën e zëdhënësit të Qeverisë në detyrë, i cili pati deklaruar se qeveria në detyrë ka ndarë 10 milionë për të paguar rrymën e shpenzuar nga serbët në veri, Haxhiu theksoi se ky vendim ështe i pa drejtë dhe diskriminues për taksapaguesit, e sidomos tani në kohë pandemie.
Ndër të tjera, ajo shtroi pyetjen se pse po tentohet të fshihet nga publiku ky vendim nga ana e Qeverisë në detyrë, ku deri më tani asnjë zyrtar i Qeverisë nuk ka demantuar këtë vendim por as nuk e kanë publikuar vendimin, kështu duke e kaluar në heshtje këtë temë.

Në fund, për shkak të heshtjes për deklarim rreth kësaj teme nga zyrtarë të Qeverisë në detyrë, komisioni vendosi që në mbledhjen e rradhës të ftohen në komision përafaqësues të KOST dhe ZRRE, në mënyrë që të qartësohet nëse veç janë ndërmarrur hapa lidhur më këtë çështje.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Protesta në Gjermani kundër ligjit të bllokimit ndaj Covid-19

Protesta në Gjermani kundër ligjit të bllokimit ndaj Covid-19

“Jam vajza jote që e braktise”, letra që e tronditi Daçiqin

“Jam vajza jote që e braktise”, letra që e tronditi Daçiqin

Pesë të vdekur dhe 506 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Pesë të vdekur dhe 506 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Vritet një anëtar i PS-së, ish-anëtar i LSI-së në Elbasan

Vritet një anëtar i PS-së, ish-anëtar i LSI-së në Elbasan

Banka Botërore vazhdon mbështetjen për sektorin e bujqësisë në Kosovë

Banka Botërore vazhdon mbështetjen për sektorin e bujqësisë në Kosovë

KMShK-ja e AGK-ja kundërshtojnë përfshirjen e etikës së medieve të shkruara dhe online në Ligjin për KPM-në

KMShK-ja e AGK-ja kundërshtojnë përfshirjen e etikës së medieve të shkruara dhe online në Ligjin për KPM-në

Kosova dhe Austria do të vazhdojnë bashkëpunimin në fushën e sigurisë

Kosova dhe Austria do të vazhdojnë bashkëpunimin në fushën e sigurisë

Rreth 20 mijë persona të vaksinuar kundër koronavirusit në Kosovë

Rreth 20 mijë persona të vaksinuar kundër koronavirusit në Kosovë

Qeveria mban mbledhje në ora 16:00

Qeveria mban mbledhje në ora 16:00

IPK rekomandon suspendimin e dy zyrtarëve policorë në Prizren

IPK rekomandon suspendimin e dy zyrtarëve policorë në Prizren

VV-ja akuzon për nepotizëm bordin e RTK-së dhe kërkon shkarkimin e tij, bordi i arsyeton punësimet

VV-ja akuzon për nepotizëm bordin e RTK-së dhe kërkon shkarkimin e tij, bordi i arsyeton punësimet

Hoxhaj: Një muaj qeverisje pa plan e Kurtit, në QKUK nuk ka as barna e as vaksina

Hoxhaj: Një muaj qeverisje pa plan e Kurtit, në QKUK nuk ka as barna e as vaksina

Lumezi lëshon udhëzim për prokurorët që të mos detyrojnë gazetarët t’i tregojnë burimet

Lumezi lëshon udhëzim për prokurorët që të mos detyrojnë gazetarët t’i tregojnë burimet

Daçiq i përgjigjet Edi Ramës: Nuk e di çka ke parë, Shqipërinë e madhe apo Serbinë e madhe

Daçiq i përgjigjet Edi Ramës: Nuk e di çka ke parë, Shqipërinë e madhe apo Serbinë e madhe

Rrëfimi i viktimës së fajdeve në Pejë: Fajdeja po ta mbytke familjen e po e mbytshe edhe veten (Video)

Rrëfimi i viktimës së fajdeve në Pejë: Fajdeja po ta mbytke familjen e po e mbytshe edhe veten (Video)

Shqiptarët e Luginës së Preshevës presin nga Kurti t’i përfshijë në dialog

Shqiptarët e Luginës së Preshevës presin nga Kurti t’i përfshijë në dialog