Hashim Thaçi: Pa Shqipërinë, Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur

14.06.2019 12:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hashim Thaçi: Pa Shqipërinë, Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur

Thaçi për të vlerësuar rolin e tyre në vitin 1999 do të japë për ta dekoratën “Urdhri i Pavarësisë”.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është duke qëndruar në Tiranë për të nderuar institucione dhe personalitete në ndryshme me rastin e 20 vjetorit të çlirimit të vendit nga Serbia.

Thaçi për të vlerësuar rolin e tyre në vitin 1999 do të japë për ta dekoratën “Urdhri i Pavarësisë”.

“Kënaqësi e veçantë dhe moment i veçantë në jetën time që të jem në mesin tuaj. Duke respektuar mandatin im kushtetues dhe ligjor dhe duke vlerësuar lart kontributin tuaj dhe të shtetit shqiptar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës e kemi një ceremoni të tillë. Po shënojmë 20 vjetorin e lirisë së Kosovës. Ditë më parë filluan kremtimet në Prishtinë, ku na u bashkëngjit edhe njeriu që mori vendimin që të ndodhin bombardimet e NATO-së, presidenti Bill Clinton, sekretarja Albright dhe gjenerali Clark”, ka thënë Thaçi.
“Nga këtu ku jemi sot në Tiranë shprehim mirënjohje për partnerët tanë që na ndihmuan. Një është e qartë, pa rolin e UCK-së – pa rezistencën e armatosur të lulëtarëve të lirisë kjo nuk do të ndodhte. UÇK kësaj radhe bashkoi gjithë popullin e Kosovës, gjithë shqiptarët kudo që janë”.

“Mirënjohje secilit nga ju për rolin e jashtëzakonshëm diplomatik, ushtarak dhe segmenteve që ndikuan që bota të na përkrah. Pa rolin e Shqipërisë, Kosova nuk do të ishte as e lirë as e pavarur. Sikurse edhe rrugëtimi drejt NATO-së dhe BE-së do të jetë i vështirë pa përkrahjen e shtetit shqiptar”.

Dekorata “Urdhri i Pavarësisë” i është dhënë edhe Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. /kk

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së