Hashim Thaçi ka fshehur këshilltarin që e ka emëruar para një viti

06.07.2019 16:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hashim Thaçi ka fshehur këshilltarin që e ka emëruar para një viti
Emin Krasniqi, në qershor ka mbushur një vit prej kohës kur është emëruar Këshilltar i Presidentit të Republikës. Por, në faqen zyrtare të Shefit të Shtetit s’shkruan askund se ish-kandidati i PDK’së për Kryetar të Kamenicës është pjesë e kabinetit të Hashim Thaçit.

Emin Krasniqi i ka marrë 18 mijë euro për një vit pse ka këshilluar Shefin e Shtetit.

Më 18 qershor i ka bërë 12 muaj prej kur Hashim Thaçi e ka emëruar Krasniqin në pozitën e Këshilltarit.

Asnjëherë s’e ka bërë të ditur emërimin e tij në Zyrën e Shefit të Shtetit. Emrin e tij nuk e ka publikuar as në faqen zyrtare të Presidencës.

Express ka gjetur emrin e Emin Krasniqin në deklarimin e pasurisë në Agjencinë Antikorrupsion se punon në Presidencë të Kosovës.

Por, kush është këshilltari i ‘fshehtë’ i Presidentit?

Pastaj, kishte mbajtur pozitën e Zëvendësministrit në kohën kur Ministër i Transportit ishte Fatmir Limaj. Madje, Kransiqi kishte qenë edhe dëshmitar në procesin gjyqësor ndaj Limajt.

Prej vitit 2002 deri më 2007, Emin Krasniqi kishte mbajtur pozitën e deputetit në Parlamentin e Kosovës. Këtë pozitë e kishte fituar duke qenë pjesë e PDK’së së Hashim Thaçit.

Më 2007, Krasniqi kishte kandidauar për Kryetar të Kamenicës.

Aktualisht është edhe profesor i angazhuar në Universitetin e Gjilanit.

Veç kësaj, Krasniqi është doktor shkence në fushën e gjuhësisë.

“Shkodër 08.01.2016 Universiteti Luigj Gurakuqi,z.Emin Krasniqi mbrojti me sukses tezën e doktoraturës duke marrë titullin doktor shkence ne gjuhën shqipe”, shkruan në një postim të Krasniqit në Fb.

Në faqen zyrtare të Presidentit Thaçi shkruan se këshilltar të tij janë: Ardian Arifaj, Ismail Syla, Blerim Shala, Astrit Salihu, Bislim Zyrapi, Bashkim Smakaj, Veli Bytyqi, Adil Behramaj, Artan Behrami dhe Astrit Ibrahimi. Shef të Stafit e ka Bekim Çollakun.

Në fillim të këtij viti, Presidenti pati emëruar edhe Rrustem Mustafën për Këshilltar. As këtë emër nuk ka përfshi ne listën e Këshilltarëve. Pati reagime pas këtij emërimi për shkak se ish-Shefi i UÇK’së për Zonën e Llapit është i dënuar për krime lufte.

Ndryshe, as në Ligjin për Presidentin dhe as në akte tjera juridike nuk është kufizuar numri i këshilltarëve të Shefit të Shtetit.

Ndryshe, Presidenti Hashim Thaçi ditë më parë kishte shkarkuar këshilltarin Bratisllav Nikolic, i cili dyshohej se ishte pjesë e BIA’s, shërbimit sekret serb. Presidentin e kishte këshilluar për disa vite. Prokuroria ka njoftuar se ka nisur hetimet por ende s’ka asgjë konkrete.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë